Africká fialka

LenkaHašlerová6
africká fialka foto Lenka Hašlerová

Saintpaulia ionatha

(usambarská fialka, usamburská fialka)

 

 

Velice známá a všemi milovaná „Paulinka“. Už naše babičky ji pěstovaly, obrovské množství kultivarů láká sběratele.  A přesto se někomu nedaří. Řekněme si pár zásad, aby se jí dařilo u všech z nás.

 

 

 

 

 

LenkaHašlerová5
africká fialka foto Lenka Hašlerová

 

Určitě jste si všimli, že listy vyrůstající z listové růžice jsou jemně chloupkaté. Můžeme zobecnit, že všechny rostliny, jejichž listy nejsou hladké a lesklé nesnášejí rosení. Pozor musíme dát také při zálivce, voda nesmí v žádném případě proniknout do listové růžice. Listy by mohly začít zahnívat a právě hniloba listů bývá nejčastější příčinou nezdaru při pěstování africké fialky. Doporučuji zalévat do misky pod květináč. Zemina nesmí být přemokřená.

 

 

 

LenkaHašlerová7
africká  fialka foto Lenka Hašlerová

 

 

O africké fialce se také někdy hovoří jako o usamburské nebo o kapské fialce, podle původu rostliny. Pochází tedy z teplých oblastí, z jižní Afriky,  proto je dobré pěstovat fialky v teplé místnosti při pokojové teplotě.  Oblíbené jsou  okenní  parapety  a vitriny, pozor ale na prudké slunce, listy se snadno spálí. Pěstování ve stínu má zase za následek slabé kvetení a světlou barvu listů.

 

LenkaHašlerová8
africká  fialka foto Lenka Hašlerová

 

Africké fialky se množí mnoha způsoby, nejpoužívanější  je množení pomocí listových řízků, které snadno zakoření ve vodě.  Do sklenice dáme asi 5cm vody a přes sklenici přetáhneme mikrotenový sáček nebo alobal, do kterého uděláme malý otvor. Otvorem prostrčíme listový řapík tak, aby jeho konec byl ponořený ve vodě. Fialky velice brzy pustí kořínky a to je moment, kdy rostlinku můžeme opatrně přesadit do květináče. Dalším způsobem je množení dělením růžic. Velice zdlouhavé a ne vždy úspěšné  je pak množení ze semen.

LenkaHašlerová1
africká fialka foto Lenka Hašlerová

 

V letních měsících prospívá hnojení hnojivem pro pokojové rostliny. Usamburské fialky pěstujeme po celý rok v bytě, letnění venku na zahradě rostlinám neprospívá, poškodí je i malá dešťová přeháňka.

 

 

LenkaHašlerová2
africká fialka foto Lenka Hašlerová

Závěrem připomeňme, že africká fialka je příbuzná gloxínie – obdule a tořivky. Všechny jmenované patří do čeledi Podpětovitých.

V mnoha znacích i ve způsobu pěstování jsou si podobné.

 

Vladimíra Kašparová
africká fialka, foto Vladimíra Kašparová

 

V celém článku jsou použity fotografie Lenky Hašlerové a Vladimíry Kašparové,  nadšených  to pěstitelek  usamburských fialek. Patří jim  můj dík.

 

 

 

 

 

Vaše Aubrieta

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Tořivka
Tořivka
Gloxinie
Gloxinie
Africké fialky a tořivky

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentářů: 5 “Africká fialka

 • 12.2.2014 na 18.09
  Permalink

  Milá Aubrieto, zatím mám fialek poskrovnu, ale vyzkoušela jsem si,že je asi umím pěstovat. Mám zatím pidi sbírku, ale už pilně pracuji na jejím rozšíření.
  Chci ještě pěstovat Honzíky.
  Ať se daří Vaší zahrádce.

  Odpověď
 • 19.3.2014 na 21.39
  Permalink

  zdravím , mám několik fialek ale poslední dobou mi umírají zalivku mají malou , dělají se jim na listech světlé fleky a hnědnou listy děkuji za radu

  Odpověď
  • 20.3.2014 na 20.25
   Permalink

   Dobrý den, pravděpodobně se jedná o jednu z nejčastějších chorob fialek – plíseň šedou (Botrytida). Většinou se vyskytuje při nižších teplotách a malé cirkulaci vzduchu. Při zálivce nesmí přijít voda na list, stonek ani do srdíčka rostliny. Pokuste se zajistit rostlinám světlé a teplé místo, použít můžete některý z fungicidních přípravků obsahujících měď ( Kuprikol, Rovral FLO) v malých koncentracích. Pozor, přípravky jsou toxické. Plíseň šedá je přenosná i na další rostliny. Slyšela jsem ještě o možnosti potírat napadané listy opatrně olejem, ale nevím, nevím….Snad se Vám podaří rostlinky vyléčit. Přeji hodně zdaru, Vaše Aubrieta

   Odpověď
 • 17.10.2014 na 17.47
  Permalink

  co dělám špatně,že se mě dělají hnědé skvrny na listech

  Odpověď
  • 17.10.2014 na 22.32
   Permalink

   Dobrý den,
   hnědé skvrny na listech většinou způsobuje prudké sluneční světlo. Nepěstujete fialky na jižním okně ? Skvrny způsobené slunečním zářením jsou suché, list opravdu vypadá jako popálený.
   Druhá možnost je hnilobná hnědá skvrna – ta je jakoby mokrá. Pak by se jednalo o hnilobu stonku – listu. Ta bývá způsobena nadměrnou zálivkou a rosením nebo zaléváním na list nebo do středu rostliny. Omezte zálivku a zalévejte opatrně jen na okraj květináče.

   Přeji krásné dny příští, Aubrieta

   Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup