Divoké rajče

Milí přátelé Aubriety,

dnes si budeme povídat o pramáti, praotci,  jednoduše předchůdci dnešního rajčete, a to o rajčeti divokém (Lycopersicon pimpinellifolium). Ti  znalejší z vás už z latinského názvu  odvodí i další český název pro divoké rajče –  rajče bedrníkolisté (Pimpinella – bedrník).

ZDROJ

Hlavní výhoda divokého rajčete je jeho odolnost zejména proti plísním. Dále pak odpadá nutnost pořizovat složité opory. Když divoké rajče nebudete vyvazovat, bude se jednoduše plazit a nebude mu to vůbec vadit. Divoké rajče nemusíte ani zaštipovat pro větší výnos. Nechte ho dle libosti rozvětvit.

ZDROJ

Rostliny jsou schopny vytvořit poměrně kompaktní porost a na jeho „dně“ mohou pak drobné plody zahnívat. Jen se sběrem je potíž. Plody, ať už červené nebo žluté jsou malé, tak do velikosti hroznového vína řekla bych a někdy jdou špatně od stopky.

ZDROJ

Výnos z těchto rostlin určitě nebude  na kečup. Ovšem výborná budou rajčátka do salátu nebo jen tak. Mají totiž výraznější chuť než běžně pěstované  odrůdy.

ZDROJ

Pěstování je stejné jako u klasických, nebo chcete-li vyšlechtěných odrůd rajčat. Předpěstujeme doma na okně a po polovině května vysadíme ven do záhonku. Divoké rajče není mrazuvzdorné. Zálivka i hnojení určitě prospěje (výborný je výluh z kopřiv a skořápky vajec ke kořenům :-)). Mnozí pěstitelé mají tu zkušenost, že se divoké rajče snadno samo vysemení a druhým rokem se na záhonku znovu objeví bez zahradníkova přičinění. Nezbývá než to zkusit a pár rajčátek na záhonku ponechat svému osudu.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Ačokča
Česnek medvědí a tinktura z něj
Vyvýšený zeleninový záhon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup