Kávovník arabský
Milí přátelé Aubriety,
dostala jsem od kamarádky kávovník. Ona ví, že je potřeba si dělat radost nejlépe každý den.
Je to tedy kávovník pro radost. Doma je v Africe a patří do čeledi mořenovitých.
Kávovník arabský (Coffea arabica) je pokojová rostlina a při dobré péči z ní můžete mít za pár let doma stromek.
Když si kávovník koupíte, bude pravděpodobně v plastovém květináči. To pro něj není dobré. Přesaďte ho do mnou oblíbeného hliněného květníku, do běžného substrátu pro pokojové rostliny, může být s přídavkem rašeliny. Kávovník má raději kyselou půdu. Postavte kávovník na světlé okno, ne však na prudké slunce. Pravidelně zalévejte, nenechte substrát vyschnout.
Kávovník můžete podle libosti tvarovat a přibližně po čtyřech letech dobré péče se dočkáte i květů a plodů. Květy vás překvapí krásnou vůní.
Co se týče škůdců, kávovník mohou napadat mšice, svilušky nebo puklice. Včas zasáhněte buď prudkou sprchou, jíchou z kopřiv, v nejhorším případě nějakou chemií. (Fast K).
Kávovník hnojte nejlépe Kristalonem (moje oblíbené hnojivo) ve vegetační sezoně – od dubna do poloviny srpna. V letním období bude rostlince dobře na zahradě pod korunami stromů.
Kávovník snadno rozmnožíte řízkováním, podobně jako třeba fuchsie nebo ibišky. Oblíbené je také pěstování ze semen, ta by měla být čerstvá, neseschlá a s vnější slupkou.
Po odkvětu kávovníku se začnou objevovat plody kávy – peckovice – budou nejdříve zelené a pak zčervenají.
Zelené je rozhodně netrhejte, byla by to škoda. Počkejte si, až dozrají. Těsně před tím, než začnou sesychat, je skliďte. Když plod opatrně rozříznete, najdete v něm žluté zrnko – dvě zrnka.
Budete-li mít sklizeň velkou, můžete zrnka na pánvičce na sucho opražit. Ucítíte tu vůni. Nechte je den, dva odpočinout a umelte je. Káva je hotová.
Krásné dny příští, třeba ve společnosti kávovníku
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články