Phlox

Milí přátelé Aubriety,

dnes přivoníme ke kytičce našich babiček, k plaménce latnaté (Phlox paniculata). Třeba kvete právě teď na Vaší zahrádce, nebo večer voní od sousedů. Sladce po medu nebo kořeněně po bylinkách.

DSC_0426 - kopie

Vysoká může být plaménka až jeden metr, proto bývá vysazována k plotům nebo do zadních partií smíšených záhonů. Do těch se obzvláště hodí, její obrovské laty složené z drobných květů nepochybně upoutají pozornost.

ZDROJ

A těch barev, ze kterých je možno vybírat! Jednobarevné odrůdy od bílé k růžové až do téměř modré, nebo v poslední době hodně oblíbené bílé s barevným středem.

ZDROJ

Plamenku latnatou pěstujte na slunném stanovišti, v půdě bohaté na živiny. Nemá ráda přemokřené půdy, ve stínu špatně kvete a je nadmíru vysoká. Nikdy rostliny nezalévejte na list, hodně trpí padlím. V létě můžete plamenku pohnojit třeba KRISTALONEM plod a květ :-), na podzim ji potěšíte kompostem. Po odkvětu rostliny seřízněte těsně pod květem, často se pak odvděčí, znovu rozkvetou na podzim.

ZDROJ

Výborně plamenka poroste ve smíšeném záhonu ve společnosti denivek, krásnooček, zapléváků…Mezi plamenkami vždy najdete barvu, která se bude hodit právě do toho Vašeho záhonu. A nejen barvu.  I doba květu může být na Vás. Vybírat můžete od časně  kvetoucích odrůd až po ty zářijové.  Vždy však vysazujte nejméně pět trsů od jedné barvy – odrůdy. I to je jedno z tajemství anglických smíšených záhonů.

DSC_0128

 

Moje růžová plamenka roste ve společnosti temně modrého oměje a rozrazilu a myslím, že jí to sluší.

DSC_0428

 

Plamenky dobře porostou na místě, kde po dešti rychle oschnou. Padlí je u pěstování plamenek opravdu problém. Nevysazujte je tedy ke zdi nebo k živému plotu, nechte je dýchat…Hodně bohaté trsy můžete na jaře opatrně prosvětlit. Odolné jsou  odrůdy ze serie Flame nebo Elisabeth.

ZDROJ

Milí přátelé, rozloučím se s Vámi tímto krásným krmítkem. Zdánlivě do článku nezapadá, ale všimněte si, že okolo něj kvetou samé plamenky :-)

Krásné dny příští, Vaše Aubrieta

:-) nezapomeňte, že jsem také na instagramu :-) už se zase toulám Českým  Švýcarskem:-)


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Tajemství smíšených záhonů
Tinktura s echinaceou
Hořcový stromek

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup