Pivoňky

Pivoňky, kytičky našich babiček. Představte si prvorepublikový dům, špaletová okna, bílý stůl a na něm vázu plnou pivoněk. Pivoňky  určitě kvetou i v zahradě toho domu, třeba na cestě k brance. To aby každý příchozí mohl obdivovat jejich krásu. Dnes se na ně v záplavě jiných, moderních zahradních trvalek zapomíná a je to škoda.

pivoňka křovitá, foto Botanická zahrada Troja
pivoňka křovitá, foto Botanická zahrada Troja

Pivoňkám se dříve také říkalo růže bez trní a jejich pěstování není vůbec náročné.  V zásadě  můžeme pivoňky rozdělit do dvou  skupin – na  pivoňky křovité (Paeonia suffrutocosa) a pivoňky bylinné (např. Paeonia officinalis a Paeonia lactiflora).

nejdřive pár slov o prvních jmenovaných, o pivoňkách křovitých.

pivoňka křovitá, foto Botanická zahrada Troja
pivoňka křovitá, foto Botanická zahrada Troja

Pivoňky křovité jsou polokeře. Na zimu rostlina shodí listy, brzy z jara znovu obrazí. Tyto pivoňky dorůstají výšky až dvou metrů a kvetou v pastelových barvách od bílé přes žlutou, v odstínech růžové a červené až do tmavě rudé, téměř černé. Nevyžadují téměř žádnou péči, mají rády půdy dobře vyhnojené, ne suché a přemokřené, dobré jsou půdy  mírně kyselé. Při výsadbě můžeme tento druh pivoňky zasadit mírně hlouběji než rostla původně, vysazujeme na podzim.  Okolí  rostliny  pokryjeme mulčem, který zabrání brzkému prohřívání půdy a tím předčasnému rašení pivoněk, často brzy z jara namrzají. Z tohoto důvodu také není vhodná výsadba na jižní svahy, na kterých pivoňky raší příliš brzy. Řez není nutný, připravujeme se jím o květy. Snad jen mladé rostliny přinutí mírný řez k většímu rozvětvení.

Druhou skupinou jsou pivoňky bylinné.

pivoňka bylinná, foto Botanická zahrada Troja
pivoňka bylinná, foto Botanická zahrada Troja

Bylinné pivoňky jsou celkově drobnější, jejich lodyhy nedřevnatí, na zimu zcela zatahují, na jaře se objevují karmínově červené listy a brzy i poupata. Často se pro své léčivé účinky vysazovaly do klášterních zahrad, jejich pramáti pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) léčila kašel, hemoroidy i dnu. Používaly se okvětní lístky i kořen. Bylinné pivoňky mají podobné nároky jako pivoňky křovité, jen při výsadbě je nesázejte hlouběji než původně rostly, brzdili byste jejich další vývoj. Bez zajímavosti není, že bylinné pivoňky nekvetou žlutě.

pivoňka křovitá, foto Botanická zahrada Troja
pivoňka křovitá, foto Botanická zahrada Troja

Všeobecně jsou pivoňky dlouhověké rostliny, čím déle je budete pěstovat, tím více pokvetou. Nemají rády časté přesazování. nehnojte je dusíkem, lepší je fosfor k podpoře tvorby květů.

Já jsem byla fotografovat  pivoňky v Botanické zahradě v Troji. V horní části zahrady mají celou pivoňkovou louku. (výborná poloha – nejedná se o jižní svah, pivoňky jsou mírně zastíněny stromy, nehrozí přísušek ani přemokření). Na mojí zahrádce mám Paeonium officinalis a ta má zatím jen poupata.

 

Vaše Aubrieta

(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-) )

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

magnolie
magnolie
Tulipány v Královské zahradě
Tulipány v Královské zahradě
zapomenuté kostelíky
zapomenuté kostelíky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup