Plicník

Milí přátelé Aubriety,

možná ho znáte, možná ho pěstujete na zahrádce nebo jste ho viděli kvést na okraji lesa. Právě kvete plicník lékařský (Pulmonaria officinalis).

DSC_0586

Jeho něžné růžové, fialové a nakonec modré květy (vždy mě fascinovala trojbarevnost květů na jedné lodyze, růžová barva po několika dnech květu přechází do fialové a pak do tmavě modré) zvěstují jaro stejně čile jako záplavy žlutých petrklíčů.

Plicník si své jméno vysloužil určitě pro  svoji schopnost ulevovat při zánětech průdušek.  (pulmo – plíce). V současné medicíně se jeho léčebné účinky nevyužívají, přesto bývá obsažen v čajích ulehčujících odkašlávání. Nálev z plicníku má svíravé účinky, čehož můžete s úspěchem využít při léčbě hemeroidů.

DSC_0585

Bez zajímavosti není, že plicník je bylinka oblíbená v Anglii, přidává se tam do jarních salátů. Mnohé z nás od takového použití odradí na dotek nepříjemné chloupky, kterými je pokryta nejen lodyha, ale i listy. Na těch jsou kouzelné bílé skvrnky. Mnozí spojují jejich vzhled se vzhledem plicních laloků.

DSC_0583

Pokud si budete chtít vyrobit čaj proti kašli z plicníku, je jaro ten nejlepší čas pro jeho sběr. Použít můžete list i květ – s láskou k přírodě. Plicník sušte opatrně, nejlépe v sušičce. Často při sušení nepříjemně zhnědne a je pak nepoužitelný. Dobře se suší v sušičce na ovoce.  Do čaje ještě přidejte květ divizny, přesličku nebo list jitrocele. Na fotografii dole je čaj vyrobený z čerstvého plicníku, heřmánku, sedmikrásky, tymiánu a máty :-).

http://blogg.urnatur.se/
ZDROJ

Mnozí z Vás mají plicník na zahrádce ve skalce. Brzy z jara vyrůstají kvetoucí lodyhy, poté řapíkaté listy, které mohou během léta, za sucha,  zatahovat. Snadno se rozmnožuje dělením trsů, někdy se stane i obtížným plevelem. Je nenáročný na půdu, logicky lépe roste v těch výživnějších, vlhčích. Má rád polostín pod korunami stromů,   špatně roste ve vysušených půdách na prudkém slunci. Množí se dělením.

Čaj z plicníku neužívejte dlouhodobě,  neměly by ho pít děti a těhotné a kojící ženy.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

http://aubrieta.cz/cesnek-medvedi-a-tinktura-z-nej/
Česnek medvědí a tinktura z něj
Devětsil lékařský
http://aubrieta.cz/pampeliskove-smoothie/
Pampeliškové smoothie

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup