Pokojový ibišek

 

aktualizováno 23.5. 2015

Hibiscus rosa – sinensis

(čínská růže)

Ada Adámková1
Ibišek – foto Ada Adámková

V tomto příspěvku bych se ráda věnovala pokojovým ibiškům, někdo je znáte také pod názvem čínská růže. Nebudeme  je zaměňovat s mrazuvzdornými ibišky syrskými (Hibiscus syriacus), o kterých pohovoříme jindy, třeba v létě, až nám na zahrádkách pokvetou.

Pokojové ibišky patří  opět  k rostlinám, které jsou  v současnosti velice populární a zvláště v zimním období je nabízí snad každé velké zahradnictví. Naleštěné listy a kouzelné pastelové barvy květů, k tomu poměrně příznivá cena, to jsou hlavní lákadla. Navíc, pěstování ibišků čínských je poměrně snadné, rychle rostou a snadno je přivedeme znovu do květu.

 

 

Ada Adámková2
Ibišek – foto Ada Adámková

 

 

 

Když si ibišek koupíte teď v zimě, dejte pozor, ať Vám cestou domů nenastydne – dobře ho obalte třeba do papíru. Doma ho přesaďte do hliněného květináče, ten plastový opravdu není vhodný.  Až Vám květ uvadne, většinou sám upadne nebo ho odstraňte. Ibišek pak dál zalévejte a čekejte na jaro, to začnete hnojit.

 

 

 

 

 

Přineseme-li si domů jakoukoliv rostlinu, je dobré si zjistit krajinu jejího původu. Už to je návod na její pěstování.

Ada Adámková3
Ibišek – foto Ada Adámková

Ibišek čínský pochází , jak už název napovídá, z Číny, rozšířený je ve východní Asii a Indii.  V těchto oblastech už je lépe o ibišcích  hovořit jako  o stromech než keřích. Pochází tedy z oblastí, kde nemrzne – není tedy mrazuvzdorný, nevyžaduje ani vysokou vzdušnou vlhkost, i když rosení listů či pěstování ve skleníku není na závadu. Celkově se jedná o rostlinu poměrně odolnou. Roste dobře ve světlé, vzdušné místnosti, v létě mu prospěje pobyt na zahradě, terase či na balkoně. Dávejte však pozor na prudké slunce, snadno popálí listy.

 

 

 

 

 

ibiseknarezIbišky rostou velice rychle.  Navíc poupata se vytvářejí na koncích nových větviček. Proto je třeba ibišky opravdu hluboce sestřihnout. Mně se osvědčil řez v okolí Vánoc.  Ibišky mi pak kvetou od poloviny léta až dlouho do podzimu.  Větvičky stříhejte nebo řezejte těsně nad očkem, jak jsem nakreslila na obrázku. Z očka vyrazí nová větvička ve směru, kam očko míří. Je dobré, aby nové větvičky mířily ven z koruny, vyroste vám pak krásný košatý keř. V letním období vydatně zaléváme, ale nepřeléváme, není to vodní rostlina.  A jednou týdně hnojíme. Používám třeba hnojivo pro pelargonie.

 

 

ibisekpokoj1
Aubrietin ibišek

Při pěstování ibišků není čeho se bát. Jsou to květiny pro začátečníky. Z vlastní zkušenosti vím, že z poškození sluncem, špatného řezu nebo napadení různými parazity se vždy vzpamatují.  Na opomenutí zálivky reagují rychlým vadnutím listů, listy mohou žloutnout a opadat. Proto je vydatná zálivka opravdu nutná. Často ibišky napadnou puklice nebo svilušky a mšice.  Na mšice se mi osvědčila sprcha prudkým proudem vody, puklice odstraňuji pomocí vatičky namočené v lihu a svilušky se dobře chytají na žluté lepové pásy. Pravda je, že ibišky parazity doslova přitahují. Když nepomohou babské rady ani chemie, napadený ibišek prostě hodně ostříhejte a zbytek rostliny pak důkladně osprchujte a přesaďte. Tento zásah byl u mých rostlin vždy úspěšný.

Ada Adámková4
Ibišek – foto Ada Adámková

 

 

 

 

Pro radost nás všech jsou v článku použity s laskavým svolením pěstitelky Ady Adámkové nádherné fotografie jejích ibišků a já jí za to moc děkuji.

Přispějte i Vy, budu ráda .

 

Vaše Aubrieta

 

 

 

 

Nedávno  (březen 2015) jsem s laskavým svolením získala další krásné fotografie ibišků, tentokrát od Zdeny Coufalové :-)

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Pokojová azalka
Pokojová azalka
Orchideje
Orchideje
Africké fialky a tořivky ve Fata Morganě
Gloxinie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup