Uchovávání bylinek

 

Je ten pravý čas, tedy pokud zrovna neprší, začít si dělat bylinkové zásoby na zimu. Dnes mám pro Vás tři tipy na uchování bylinek, kterých předpokládám, máte jistě spoustu.

Můj nejvíc nejoblíbenější způsob praktikovaly už naše babičky a možná i babičky našich babiček a je to sušení. Bylinky nařežeme v délce 10cm a delší (záleží na vzrůstu té které bylinky). Určitě je lepší bylinky řezat těsně před květem, to mají nejvíce vonných silic, ale i rozkvetlé nevadí, je to pak hezčí. Nařezané bylinky svažte do svazečků, jak je názorně předvedeno na následující fotografii. Ty Vaše snopečky ale mohou být trochu hubenější, bylinky tak lépe proschnou. Na fotce jsou tlusté, aby byla krásnější (ta fotka).

ZDROJ

Tak a pak vyběhneme na půdu naší roubenky a pověsíme je tam za provázek květy dolů sušit. Pokud nemáte roubenku, postačí suchá místnost bez prudkého slunečního svitu, průvan je ideální.  Co je důležité : bylinky před sušením nemyjeme, sbíráme jen ty chemicky neošetřené. Dobře usušené bylinky neztratily svoji vůni ani barvu a dobře se drolí, lehce odpadávají lístky od větviček (rozmarýna, tymian). Déle se suší šalvěj, petržel, libeček,…kratší dobu yzop, mateřídouška – tymián, rozmarýna….

 

ZDROJ

 

Nasušené bylinky ukládám do látkových pytlíků, mají možnost tam ještě doschnout, neplesniví. Nevýhodou je, že mohou přijímat pachy z okolí.  Uchování ve sklenici chrání jak proti prachu, tak i okolním pachům a vlhkosti. Musíte tak ale uchovat jen dokonale usušené bylinky, jinak zplesniví.

Bylinky můžete odebírat rovnou ze snopečků, mně ale vadí, že  nejsou nijak chráněné proti prachu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDROJ

 

 

 

Druhá možnost je naprosto moderní. Ano, je to mražení.

Nejčastěji používáme  formičky na led, bylinky (jednotlivé druhy nebo směsi) do nich nasekáme a zalijeme trochou vody.  Zmrazíme.

Neromantické, ale praktické. Dobré do polévky, maso se ale takto koření špatně (alespoň mně ano).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDROJ

Poslední, třetí způsob vlastně neuchovává bylinku jako takovou, ale vyrábí z její pomocí ochucený ocet nebo olej. Postup je velice jednoduchý. Vezmete olej – nejlépe olivový a přidáte oblíbenou, odzkoušenou směs bylinek. Do měsíce bylinky olej či ocet ochutí a vy můžete kořenit saláty, maso….

Pár odzkoušených směsí : chilli papričky, rozmarýna

česnek, tymián, šalvěj

bazalka, česnek

 

 

 

Vaše Aubrieta

 

 

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

DSC_0458
Aubrietino potpouri
Máta a její kolegyně
Brusnice borůvka
Skalničky u Fausta #2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup