Českým Švýcarskem

čtvrtek 12.6.2014

Milí přátelé Aubriety,

dnes Vás zavedu do Českého Švýcarska – kraje mi nejmilejšho. Nejdůležitější  a nejkrásnější chvíle mého života jsem prožila a prožívám  právě zde.  A tak nesmí chybět na mém blogu. Ráda bych Vám ukázala , jak tajuplný, drsný a krásný je to kraj. Na jaro se tu dlouho čeká, přichází opatrně, léto bývá chladnější a deštivější  než v jiných koutech naší země. Podzim je  pochmurný  a zima dlouhá. Ale příroda, ta je zatím divoká, méně pokořená než třeba ve Středních Čechách.  Na procházkách  zdejšími  hlubokými lesy si člověk uvědomí, jak  krásně je  na světě.

kapradina, foto České Švýcarsko

Typické pro České Švýcarsko jsou třeba  kapradiny a taky náprstníky a určitě pískovec. Pískovcové skály.  Představte si pískovec porostlý mechem ze kterého vyrůstá kapradina a kousek dál na louce u řeky Kamenice kvete náprstník.  Tenhle obrázek budete na toulkách krajem nacházet často. Ve vlhkých soutěskách vegetace jen bují.

DSC_0789
náprstník červený (Digitalis purpurea)

Zřízení Národního parku v roce 2000 jsem sledovali s obavami. Šířily se fámy, že nebudeme moci do lesa na houby a na borůvky, náš pozemek nebude smět být oplocen a tak podobně. Nic z toho se nenaplnilo. Ba právě naopak. Vyčistila se říčka Kamenice, Dolský Mlýn (neznám půvabnější místo) je opravený, vrátili se lososi, nejsou černé skládky…….

DSC_0732
Dolský mlýn

A tak pojďte se mnou na procházky – třeba právě k “ Doláku“, na kopec Růžák, k říčce Kamenici a co já vím, kam ještě……..Snad Vás potěší, snad nadchnou svým půvabem.

První výlet bude na Pastevní vrch, na rozhlednu. Je z ní krásný výhled na celý kraj.

Vaše Aubrieta

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup