Rozkvetlé cestičky

Milí přátelé Aubriety,

a romantických zahrad zvlášť. Určitě se na Vaší zahrádce najde cestička, chodníček… Je dřevěný, z cihel, dlaždic, pískovcových kamenů.. Spáry jsou vysypané pískem, hlínou, možná prorostlé travou.

DSC_0388

Zkuste do spár vysadit skalničky.

ZDROJ

Na horním obrázku vyplňuje mezery mezi  růžovými kameny zběhovec plazivý (Ajuga reptans), irský mech (Sagina subulata), ten  na slunci i v polostínu vytváří rozkošné mechové kopečky a pak rozchodník (Sedum).   Společně vytvořily skalku na zahradním chodníku. Přiznávám, že tato varianta se hodí na poněkud méně vytížené pěšiny.

ZDROJ

 

Mechovec srstnatý  (Cotula hispida) (na obrázku nahoře tmavě zelená rostlina) kvete na jaře žlutě, společnost mu dělá  velice odolná mateřídouška. Bylinky, zvláště tymián s mateřídouškou, se do spár mezi dlaždicemi hodí výborně. Nevadí jim sešlapání, snesou chudou, suchou půdu, slunná místa. Navíc bude Vaši procházku zahrádkou provázet nezaměnitelná vůně.

DSC_0363

Doplnit je můžete po stranách cesty levandulí, ta se do spár svým vzrůstem opravdu nehodí, ale při kraji nadělá spoustu radosti.

 

ZDROJ

Pokud je vaše zahradní pěšinka na místě vlhkém a navíc i stinném, dobře zde poroste vrbina penízková ( Lysimachia nummularia) nebo   isotoma ( Isotoma fluviatilis)  se  záplavou  modrých kvítků. Ta ale  potřebuje  alespoň polostín. Do stínu mě napadl ještě břečťan…

Na dolním obrázku kvete ve spárách mezi dlaždicemi Mazus reptans. Drobná trvalka dává přednost vlhčím stanovištím, výborně se hodí na chodníky lehce smáčené třeba v blízkosti zahradního jezírka. Opatrně na mráz.

ZDROJ

Rostlinky do spár sázejte v malých trsech v rozestupech asi 20 cm.Vyhlubte ve spárách malé jamky a rostliny do nich pořádně přitlačte, můžete mírně přesypat zeminou. Po výsadbě kytičky důkladně zalijte a pak pravidelně zalévejte i suchomilné rostliny po dobu min 14 dnů, aby se trsy dobře ujaly.

Pamatujte, že přelom srpna a září je nejlepší období v roce pro přesazování či novou výsadbu rostlin. Půda je totiž létem prohřátá.

Krásné dny příští a hodně radosti,  ať jste kdekoliv,

Vaše Aubrieta

Skalničky U Fausta #3
Tajemství smíšených záhonů
Živý plot z turkestánského brestu?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup