Poetické kapličky pod Studencem

středa 27.8.2014

Milí přátelé Aubriety,

dnes Vás zavedu opět do Českého Švýcarska a zase mám radost. Díky nelhostejným, pracovitým a ochotným lidem vznikla v Českém Švýcarsku okolo vesnice Studené nová turistická trasa. Spojuje opravené církevní a světské památky v okolí obce. Všechny byly společným úsilím Občanského sdružení pod Studencem zrenovovány. V bývalé hasičské zbrojnici je informační centrum, ve kterém o víkendech obyvatelé obce zdarma radí návštěvníkům.

Pojďme se na procházku vypravit a společně se poklonit nejen u církevních symbolů, ale také pracovitým lidem.

Trasa začíná přímo ve vesnici. Zde je dobré si pečlivě prohlédnout mapu, protože trasa nemá klasické turistické značení. Ze Studeného se vydáme po silničce směrem na Lipnici. Prvně se zastavíme u  Lehmannových pomníčků. Byly postaveny na paměť padlých pruských a rakouských vojáků v roce 1757.  Na počátku 20. století je zde nechal postavit Eduard Lehmann ze Chřibské. Jak asi vypadala zdejší krajina, jak zde žili lidé  v době rakousko pruské bitvy pod Studencem?

DSC_0008
Lehmannovy pomníčky

Druhé zastavení je jen kousek dál po silnici. Zastavení svatého Michaela Archanděla – Austenův kříž je na vrcholu Hluboké rokle. Jeho zřízení se datuje rokem 1805. Plechová malovaná silueta světce je v kraji jedinečná. Po odsunu původních obyvatel po roce 1945 památka chátrala, opravena byla v roce 2011.

DSC_0010
sv. archanděl Michael

Nyní sestoupáme až na dno Hluboké rokle. Zde na nás čeká třetí zastavení – Mariánská kaple, vytesaná do skalního bloku. Ztělesňuje výraz díků za překonanou morovou nákazu roku 1733. Kolem kaple naleznete několik výklenků s obrazy. Vše opět nově opraveno.

koláž2
Mariánská kaple

A teď už přicházíme do Lipnice. Zde doporučuji sejít do Pavlina údolí. Sestoupíte prudce, místy po kamenných schodech, na začátku projdete okolo bunkrů – bývalé linie opevnění.  Cesta  není náročná a dobře značená.  Přijdete k Matějovu mostu a smírčímu kříži. Velice poetickému místu. Zde se můžete rozhodnout, zda se vrátit zpět do Studeného, nebo si trasu prodloužit přes Jetřichovice či Rynartice.

koláž1

 

Já Vás povedu do Studeného, kolem  Johnovy skalní výklenkové  kaple. Opět krásně opravené obyvateli Studeného a kolem Polírova kříže, který sem byl přenesen z vršku nad vesnicí Studený. Je nově rekonstruován. Kdo za rekonstrukcí stojí už nemusím připomínat.

koláž3
Johnova kaple a Polírův kříž

Procházka je to krásná, zahřeje Vás na duši a je vhodná pro všechny.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Českým Švýcarskem
Malé putování na horu Říp a do Máslovic
Rozmarýnový olej
d3529b573ece0cafa70a8902f3ac71c5
Bezinkový sirup

 

 

 

 

 

 

 

 

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup