čtvrtek 26.6.2014
Milí přátelé Aubriety,
většina z nás prožívá zvláštní čas. Čas plný loučení a bilancování. Osobně nemám ráda konce. Nejistota a sliby, o kterých předem víme, že je nesplníme, přesto doufáme….Budeme se vídat, budeme si psát…
Tento čas má svoji vůni. Je to vůně lip. Lipových květů na náměstích městeček a vesnic, na školních zahradách, v alejích ke kostelu nebo třeba na Říp.
Květy sbírám, opatrně suším. Nesmí změnit barvu, musí si zachovat vůni a po usušení musí šustit. V zimě se čaj z nich bude hodit. Zažene horečku, pomůže na chrapot, podporuje pocení při chřipce a nachlazení. Můžeme ho přidat do směsi třeba s růží šípkovou i bezem. Květy je třeba sbírat včas, hned po rozvití.
Asi není třeba připomínat, že lípa srdčitá ( Tilia cordata ) je náš národní strom. A pouze květy z tohoto druhu jsou vhodné k léčebným účelům. Nebudeme tedy sbírat květy např. lípy americké nebo plstnaté. Ještě květy lípy velkolisté můžeme sbírat, koneckonců odlišit ji od srdčíité je obtížné a stejně se tyto druhy v přírodě často kříží.
Koho nostalgická nálada nepřejde ani při sběru lipového květu, může si ještě k zahnání smutku vyrobit lipový likér.
Na likér používám gin, ( je jemnější než vodka) – jednu lahev (0,7l). Do velké nádoby dám hodně lipových květů (jednu půllitrovou sklenici asi), na kolečka nakrájený pomeranč, cukr podle chuti (cca 20 dkg – mám raději sladší) a vše zaliji ginem. Nechám odležet 14 dní ( tři dny při pokojové teplotě na světle, pak dám do chladné komory), občas promíchám – na dně se usazuje cukr. Po čtrnácti dnech likér scedím do lahví. Je výborný i ředěný vodou s ledem, přidaný do pomerančového džusu nebo v zimě do čaje.
O lípě by se dalo povídat dlouho. Je například proslavena svojí dlouhověkostí. Raritní a prý nejstarší je lípa v Kamenici nad Lipou. Byla vysazena v roce 1248. Co ta už všechno viděla.
Hezký zítřek, Vaše Aubrieta