Brambořík

brambořík1

Cyclamen persicum

(brambořík perský, cyklámen)

Jak pěstovat chladnomilný brambořík? Jistě si položíte tuto otázku, pokud dostanete tolik oblíbený brambořík. Nebo si ho koupíte, protože vás nadchne svoji krásou.

Jedná se o hlíznatou rostlinu, která kvete v období Vánoc v barvách od bílé, červené, přes růžovou až do fialova. Byly vyšlechtěny odrůdy se zvlněnými či roztřepenými okraji okvětních lístků nebo s květy žíhanými. Listy bramboříku jsou také velice dekorativní, mívají výraznou kresbu.brambořík1

Při koupi rostliny si pozorně prohlédněte její střed. Nesmí být nahnilý, poškozený, měl by obsahovat nová poupata a lístky. Brambořík si nechte dobře zabalit, aby nebyl při přenášení vystaven změnám teplot. Doma ho postavte nejlépe na okenní parapet, na světlé a chladné místo. Výborná jsou špaletová okna u starých bytů, mezi nimi kvetou bramboříky krásně až do jara. Zalévejte odstátou vodou pouze do misky pod květináč, nikdy ne do středu rostliny, hlíza by mohla začít uhnívat. Pravidelně  odstraňujte odkvetlé květy a uschlé, žluté listy.

Po odkvětu postupně omezujte zálivku, nechte listy pomalu zežloutnout, zásobní látky se tak pozvolna přesunou do hlízy, pak můžete listy opatrně odstranit. Nakonec vám zbude jen hlíza, kterou uložte třeba do sklepa. Koncem června hlízu očistěte a znovu zasaďte do půdy s mírně kyselou reakcí (vhodná je zemina pro rododendrony a vřesovištní rostliny) a pomalu zvyšujte zálivku. Máte-li tu možnost, umístěte brambořík na stinné místo na zahradě. Při této péči by se měla na podzim objevit první poupata.

Je škoda bramboříky ihned po odkvětu vyhodit, je dobré se pokusit je uchovat a znovu přivést do květu. Je pravda, že ne vždy se to podaří. Je těžké udržet rostlinu, která byla rychlena za pomocí různých stimulátorů a pěstována pouze pro komerční, krátkodobé účely, v dobrém stavu, ale o to Vás pak bude úspěch více těšit.

brambořík2

 

 

 

Závěrem si řekněme, že brambořík pochází z Malé Asie a oblíbené jsou také vytrvalé, mrazuvzdorné druhy, zvláště pak u skalničkářů. Ale o těchto neméně krásných brambořících bude řeč zase někdy jindy.

 

 

Vaše Aubrieta

 

Kam dál?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka          Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

Jeden komentář “Brambořík

  • 20.12.2013 na 20.37
    Permalink

    Těm zvlněným okrajům květů se říká latinsky crispa, jsou-li ještě jinak barevné, tak marginata. Brambořík sázím na jaře do záhonu volně a pak na podzim si ho přesadím zpět do květináče a vezmu domů.

    Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup