Magnolie

Magnolia  (šácholan)

Magnolie, to jsou obrovské květy na stromě bez listů. Magnolie to jsou lekníny na větvích  nebo raději  lilie? Magnolie to je šácholan. Původem pochází z oblastí východní Asie a Ameriky. Typická je rostlina v japonských zahradách, oblíbená je v čínské medicíně.

magnolie, foto Botanická zahrada Na Slupi
magnolie, foto Botanická zahrada Na Slupi

Pro svou zahradu si můžete vybrat druhy různých velikostí, od keřů až po vzrostlé stromy. Keře jsou svoji celkovou stavbou drobnější a tomu odpovídá i velikost květů. Botanici rozdělují magnolie do dvou kategorií – na kvetoucí před olistěním  a po něm. U nás se mnohem větší oblibě těší druhy kvetoucí před olistěním. Nejčastěji pěstovaná je magnolie Soulangeova (Magnolia soulangeana) a magnolie hvězdnatá (Magnolia stellata).

magnolia stellata, foto Botanická zahrada Na Slupi
magnolia stellata, foto Botanická zahrada Na Slupi

Při výsadbě magnolie mějte na paměti, že magnolie nesnáší řez, neprospívá ji ani jakékoliv zkracování,  proto vybírejte vždy s rozmyslem. Šácholany jsou krásné ve volném prostoru, na čerstvě posekaném trávníku vynikne jejich půvab. Doporučuje se také výsadba k břečťanem porostlým zdem nebo před skupinu jehličnatých stromů. Častým partnerem magnolie bývají  pěnišníky, které svou dobou květu následují hned po magnoliích a jejich nároky na půdu a péči jsou hodně podobné.

magnolie, foto Botanická zahrada Na Slupi
magnolie, foto Botanická zahrada Na Slupi

Magnolie vysazujte brzy z jara nebo na podzim do dobře propustné, nepřemokřené půdy s mírně kyselou reakcí. Magnolie koření mělce, proto místo okolo ní neokopávejte. Z tohoto důvodu by rostlina měla růst na místě chráněném před větrem.

České jméno šácholan má svůj původ ve staročeském pojmenování šisky – ŠÁCH. Po odkvětu se na magnoliích objevují šiškovitá plodenství. Až letos narostou, bude i fotka.

A nezapomeňte se květů dotknout a přivonět si.

Všechny fotografie jsem pro Vás vyfotografovala v Botanické zahradě Na Slupi letos v dubnu.

Vaše Aubrieta

(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-) )


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup