Přenosné rostliny na podzim

Často se Aubriety ptáte, jak přezimovat přenosné rostliny. Mám pro Vás již druhé povídání právě o tom. První je ZDE. Hořcový stromek, fuchsie, pelargonie, lilek jasmínokvětý, durman, bouganvillea, tolik oblíbená dipladenie….o ty všechny a o mnoho dalších se musíme právě v okamžiku nástupu prvních podzimních mrazíků postarat.

koláž1

Úvodem je prohlédneme, zda na nich nesídlí škůdci. V případě potřeby zasáhneme. Určitě nebudeme na zimoviště přenášet napadené rostliny. V uzavřeném prostoru by se škůdci rychle rozšířily. Květináče, podložní misky, ale i některé  rostliny můžeme opláchnout vlažnou vodou (oleandr, nekvetoucí fuchsie, ibišky, olověnec…) V případě, že je květina obrovská nebo naše prostory pro uskladnění omezené, je na místě mírný řez. Hlavní tvarování rostlin provádíme ale vždy na jaře. Dále je dobré odstranit tenké a poškozené výhony.

Už při jarní koupi přenosných rostlin bychom měli vědět, kde bude jejich zimoviště. Ideální je skleník nebo zimní zahrada s možností vytápění, s rohožemi na zakrytí skel při prudkém slunci. Mohl by být umístěný v romantické zahradě, s křesílkem pro relaxaci. Kdo ho má, je ve výhodě. Ale  i v takovém skleníku by rostliny neměly být příliš těsně u sebe. Snadné proudění vzduchu a dostatek prostoru, to je základ pro zachování zdraví rostlin.

ZDROJ

Mnohdy stačí ke zdárnému přezimování i světlé okno na verandě nebo v nepříliš vytápěném pokoji. Pelargonie zonální i převislé, oleandry, mračňák či ibišek tam budou spokojeni. Zálivku přizpůsobte teplotě vzduchu a kytičky nehnojte.

ZROJ

Často slýchám, jak zoufalá je situace pěstitelů v paneláku. Suchý vzduch a vysoká teplota ve všech místnostech pěstování přenosných rostlin nesvědčí. Následující fotografie by mohla být povzbuzením pro majitele takových bytů. I v případě, že  nemáte zasklenou lodžii, nezoufejte. Panelákové chodby bývají hodně světlé a přenosným rostlinám se na nich líbí.

ZDROJ

Ve starším příspěvku je myslím hodně rad, jak uchovat přenosné rostliny do jara. Snad ještě doplním pár slov k dipladenii (Mandenvilla).  Mám pocit, že tu mají letos všichni.  S přenesením na zimoviště počkejte na konec října. Zimoviště by mělo být světlé s teplotou 10 – 15C, půda by měla zůstat stále mírně vlhká.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

přenosné rostliny
Přezimování přenosných rostlin
Fuchsie
štětkovec

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup