Prvosenka bezlodyžná

prvosenka bezlodyžná
prvosenka bezlodyžná

Primula vulgaris

Určitě ji znáte. Jakmile poleví  vánoční šílenství a přestane být zájem o vánoční hvězdu, objeví se na pultech obchodů primulky.  Jedná se o prvosenku bezlodyžnou  (Primula vulgaris)– všimněte si, že její květy vyrůstají takřka přímo z listové růžice (lodyha je velice krátká).

Prvosenka bezlodyžná je příslušnicí rozsáhlého rodu Primula (primum – počátek) a správně už tušíte, že do stejného rodu  patří i známý petrklíč – prvosenka jarní (P.veris) . Pro příslušníky tohoto rodu je charakteristická přízemní  listová růžice, z ní vyrůstají květní stvoly.

Prvosenka bezlodyžná pochází z Evropy a pěstujeme-li ji volně na zahrádce, vyraší jako první květ a pak listy.

Primula acaulis "Zebra Blue"
Primula acaulis „Zebra Blue“

Při koupi primulky si hlavně prohlédněte její „srdíčko“. Mělo by být zdravé, bez známek hniloby či hnědnutí a hlavně by mělo obsahovat velké množství poupátek natěsnaných vedle sebe a připravených vykvést u Vás doma. Určitě nekupujte příliš nakvetlé rostliny, rychle doma odkvetou.

Jako vždy při koupi jakékoliv pokojové rostliny v zimním období si ji nechte v obchodě dobře zabalit, aby Vám cestou domů nenastydla. Doma ji postavte na světlé a chladné místo. Pokud se s ní chcete těšit třeba na stole v obýváku, klidně můžete, ale alespoň na noc ji dopřejte chladné místo. Dávejte pozor na prudké sluneční paprsky, primulku snadno poškodí. Pravidelně, opatrně vyštipujte odkvetlé květy, to je velice důležité pro tvorbu nových květů. Rostlinu opatrně zalévejte, nikdy ne do středu rostliny. Pokud nemrzne, klidně ji dejte na terasu, bude jí tam dobře.

Nově koupené pokojové květiny v plastových květináčích  doporučuji vždy  ihned přesadit do mnou oblíbených, hliněných květináčů. U primulky to dělat nemusíte. Po odkvětu ji zasaďte do záhonu. Nevadí,  že bude mít žluté listy a celkově nebude vypadat dobře. Určitě zakoření a příštím rokem na jaře Vám vykvete přímo na zahrádce. To ale trochu později, třeba až v dubnu.

prvosenka "Zebra Blue" F1

 

 

Letos se mi podařilo najít krásný kultivar. Dozvěděla jsem se, že v roce 2011 vyhrála tato prvosenka ocenění na Mezinárodním veletrhu rostlin. Stijn van der Hoeke ji šlechtil šest let a dodnes toto tajemství neprozradil. :-)

 

 

Vaše Aubrieta

prvosenka „Zebra Blue“ F1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup