Škumpa orobincová

Rhus typhina

Škumpa

 
Škumpy jsou opadavé keře vysoké přibližně  5 metrů. Jsou naprosto nenáročné, rostou v jak kyselých tak zásaditých půdách, v zemi výživné i písčité. Je pravda, že lépe prospívají na slunci.
Pěstují se hlavně pro svoje podzimní zbarvení, kdy se původně zelené listy vybarvují do odstínů červené. Listy jsou na spodu chlupaté.
Škumpa je dvoudomá rostlina, samičí rostliny se snadno poznají podle dekorativních latovitých plodenství, která přetrvávají i v zimě.  Plod je peckovice, která bývala využívána i k výrobě limonády.
Škumpy jsou neoprávněně zavrhovanými stromy pro svoji jedovatost. U nás rostoucí škumpa orobincová (dříve octová) je sice jedovatá, ale její asijská kolegyně – škumpa lakodárná (Rhus verniciflua) roní prudce jedovatou šťávu, jejíž účinky jsou podobné yperitu. Šťáva z u nás rostoucí škumpy octové může u citlivých jedinců vyvolat podráždění pokožky, není vhodné ji vysazovat na dětská hřiště a podobně.

 

Škumpy se dobře množí kořenovými výběžky, mohou se stát i obtížným plevelem. Množí se i ze semen nebo dělením
škumpa orobincová

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup