Stavby z proutí

Milí přátelé Aubriety,

jistě jste už vyzkoušeli zasadit si  po Velikonocích pomlázku. Určitě snadno zakořenila a možná z ní už máte pořádnou vrbu s kouzelně propleteným kmínkem. Právě  téhle vlastnosti vrby,  výborné schopnosti vrbových větviček zakořenit přímo v půdě využijeme při vytváření staveb z proutí na naší zahrádce.

 

ZDROJ

Vrbové větvičky jsou navíc ohebné, lze je snadno tvarovat a proplétat.

Chcete-li si na zahrádce postavit vrbový altánek, nejdříve si pečlivě rozmyslete jeho výšku a šířku, pečlivě urovnejte plochu. Někdo pro začátek podlahu altánu vystele netkanou textilií, která zamezí růstu trávy a plevele uvnitř stavby, stejně dobře poslouží i mulč z borovicové kůry.

DSC_0875

Vrbové pruty zapichujte minimálně do hloubky 30 cm, u větších staveb i hlouběji. V zemi by měly být minimálně 3 očka, pro dobré zakořenění. Spojujte lýkem nebo tenkým proutím, proplétejte dle fantazie. Na horním obrázku ( je ze zahrady jedné mateřské školy) použili pro stavbu proutky různé síly, altánek tak působí rozvolněným dojmem a tenké proutky snadněji zakoření, mají však logicky horší stabilitu a pevnost, proto je celá stavba zpevněná tlustšími větvemi.

ZDROJ

Tento obrázek  je fotografovaný v Anglii, jsou použity proutky dvojí síly, altánek je takřka dokonalý. Podlaha je vyplněná mulčem, což působí velice upraveně. Po výsadbě nezapomeňte celou stavbu pravidelně zalívat.

Pro inspiraci Vás vezmu na výlet do zahrádky Anne Hathawayové v Shottery v Anglii. Krásné je loubí nad mostem  přes říčku…

DSC_0299
cestička je opět vysypána mulčem

Na zahrádce nechybí ani proutěný altánek s lavičkou…

DSC_0291

U proutěných stavbiček z proutí je krásná právě schopnost z jara obrůstat, postupně se zahušťovat, měnit se s ročním obdobím. Můžete stavět altány, ploty, loubí, branky… Vše bude krásné, v souladu s přírodou, dokonale zapadne do romantické i přísně upravené zahrádky.

 

89946e12b98666d0ef0e5caa601513ab

O stavby je potřeba se průběžně starat. Brzy z jara střihem upravovat tvar, v létě obsekávat u paty stavby. Počítejte s tím, že proutky budou časem sílit, stavba tím získá na pevnosti.

ZDROJ

Ovšem z proutí se dá postavit i dáma, ale tahle bude asi březová :-).

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta

Anglie počtvrté – Stratford upon Avon
Jak vypěstovat závěsný květinový koš?
Tajemství smíšených záhonů

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup