Tajemství smíšených záhonů

Milí přátelé Aubriety,

většina z Vás jste zahradníci a  pěstitelé a určitě je Vaši touhou záhon, který kvete nepřetržitě od jara do podzimu a navíc je zajímavý i v zimě. Mistry a zakladateli takového umění jsou bezesporu Angličané. Mají pro takové záhony název mix flower border.

Během mého pobytu v Anglii, jsem jim trochu nakoukla pod pokličku. Všechny fotografie v článku jsou protentokrát z kolejí v Cambridge.

DSC_0125

Základem většiny zahrad je, jak jinak,  trávník. Často smíšený záhon trávník lemuje (viz foto dole). V tomto uspořádání nenajdeme pravý úhel, vytváříme zatáčky a zákoutí. Hlavní zásadou je, že zahradu bychom neměli přehlédnout jedním pohledem, musíme ji procházet plni očekávání.

DSC_0127

 

Na horní fotografii je záhon laděný do červené a žluté. Další oblíbenou variantou je ladění do fialova. Nemíchejte více odstínů než dva, záhon by působil neuspořádaně. Snadno  se smíšené záhony vytvářejí u domovních zdí. Zeď poslouží jako opora pro pnoucí rostliny a záhonu dá další rozměr.

DSC_0106

 

Skočec s přísavníkem výborně ladí. Na podzim, až se listy přásavníku vybarví do odstínů červené, bude dojem ještě dokonalejší. Nezapomeňte, že je skočec prudce jedovatý!

DSC_0128

Udržovaná cesta, pruh trávníku  a smíšené záhony po obou stranách – další klasika. Všimněte si zakončení zimostrázovým živým plotem. Kdo by nechtěl projít a podívat se dál? V záhonu vidíte v dolní části bohyšky, perovskie, kokardu,krásnoočko i okrasné kopřivy, ve vyšších patrech druhy slunečnic, topinambur, diviznu, ale i japonskou vrbu s barevně zakončenými lístky.

Ve smíšených záhonech je vhodné do vyšších, zadních,  pater nebo do středu záhonu, vysazovat keře, záhon pak působí plnějším dojmem.

DSC_0023
také venkovní ibišky se hodí do smíšených záhonů, u nás ale musíme dát pozor na mráz

Není nezbytně nutné ihned odstraňovat odkvetlé květy. Nezapomínejte včas vysadit cibuloviny, nádherné budou okrasné česneky, ani ty nemusíte po odkvětu odstraňovat.

DSC_0827

I zahradní doplňky jsou důležité. Dřevěné lavičky :-)  já je prostě miluju :-)

DSC_0122

Kdo může, pořídí si branku do neznáma….

DSC_0130

 

Podzim je pro zakládání smíšených záhonů nejvhodnější. Kytičky dokonce lépe zakoření – půda je vyhřátější, než na jaře. Jednotlivé druhy rostlin vysazujte do skupin po třech až pěti kusech. Samostatně zaniknou. A nezapomeňte na růže, ty ve smíšeném záhonu nesmí chybět.

DSC_0619

Poučka na závěr:

Jistě platí, že anglické podnebí  je rostlinám všeho druhu příznivě nakloněno, základem je však  vždy nekonečná a nepřetržitá práce na zahrádce.  :-).

Krásné dny příští, třeba na zahrádce ,

Vaše Aubrieta

 aubrietina TAŠKA ZDE


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Káva u Alchymisty
Jak vypěstovat závěsný květinový koš?
Anglie poprvé – Cambridge
Boutique Lada

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup