Lilek jasmínový

Lilek jasmínový
lilek jasmínový, foto Aubrieta – Zahradnictví Lebiš

Solanum jasminoides

lilek jasmínokvětý, jasmínek

Lilek jasmínový je opět příkladem klasické přenosné rostliny, často bývá pěstován jako balkonovka v samozavlažovacím truhlíku. Je velice nenáročný a oblíbený. Jen mnohé překvapí, že jeho bílé květy nevoní.

 

 

Nemá s jasmínem pravým  (Jasminum officinale) pranic společného. Snad jen tvar a bílá barva květu mohou  vzdáleně připomínat tuto rostlinu. Pravý jasmín patří do čeledi olivovníkovitých (Oleaceae), lilek jasmínový do čeledi lilkovitých (Solanaceae).

 

Lilek jasmínový roste jako pnoucí  liana, je proto dobré ho vysadit do květináče k opoře, ale i volně rostoucí je velice dekorativní.

 

 

Vyžaduje časté hnojení a dostatečnou až vydatnou  zálivku. někteří pěstitelé říkají, že ho mají v půdě téměř bahnité.

Naši zimu nepřežije, pochází z Brazilie, proto ho na zimu uložte na světlé, chladné místo a omezte zálivku. během jara a léta můžete lilek jasmínový tvarovat, řez snáší dobře.

Lilek jasmínový

 

Z řízků si snadno vypěstujete další rostliny. Postup je stejný jako třeba u fuchsii nebo rozmarýny. Jen bych zde doporučila raději zapíchnout rostlinné řízky do hlíny, ve vodě hůře koření.

DSC_0079

Jistě jste si všimli jisté podobnosti květů s hořcovým stromkem (Solanum rantonnetiii), patří do stejné čeledi. Bez zajímavosti není, že do této čeledi patří i rajčata, papriky, brambory,  lilek vejcoplodý ale i rulík zlomocný nebo durman. Rostliny jsou jedovaté. To se týká i syrových brambor, lilku nebo nezralých rajčat.

No tak přemýšlím, kam až jsem se to ve svém povídání o roztomilé balkonové kytičce dostala. Myslím, že už to stačí.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

DSC_0066
Hořcový stromek
Fuchsie
Herb vinegar and herb salt (basil, thyme, rosemary)
Rozmarýnový olej
Bougainvillea

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup