Lilek jasmínový
Solanum jasminoides
lilek jasmínokvětý, jasmínek
Lilek jasmínový je opět příkladem klasické přenosné rostliny, často bývá pěstován jako balkonovka v samozavlažovacím truhlíku. Je velice nenáročný a oblíbený. Jen mnohé překvapí, že jeho bílé květy nevoní.
Nemá s jasmínem pravým (Jasminum officinale) pranic společného. Snad jen tvar a bílá barva květu mohou vzdáleně připomínat tuto rostlinu. Pravý jasmín patří do čeledi olivovníkovitých (Oleaceae), lilek jasmínový do čeledi lilkovitých (Solanaceae).
Lilek jasmínový roste jako pnoucí liana, je proto dobré ho vysadit do květináče k opoře, ale i volně rostoucí je velice dekorativní.
Vyžaduje časté hnojení a dostatečnou až vydatnou zálivku. někteří pěstitelé říkají, že ho mají v půdě téměř bahnité.
Naši zimu nepřežije, pochází z Brazilie, proto ho na zimu uložte na světlé, chladné místo a omezte zálivku. během jara a léta můžete lilek jasmínový tvarovat, řez snáší dobře.
Z řízků si snadno vypěstujete další rostliny. Postup je stejný jako třeba u fuchsii nebo rozmarýny. Jen bych zde doporučila raději zapíchnout rostlinné řízky do hlíny, ve vodě hůře koření.
Jistě jste si všimli jisté podobnosti květů s hořcovým stromkem (Solanum rantonnetiii), patří do stejné čeledi. Bez zajímavosti není, že do této čeledi patří i rajčata, papriky, brambory, lilek vejcoplodý ale i rulík zlomocný nebo durman. Rostliny jsou jedovaté. To se týká i syrových brambor, lilku nebo nezralých rajčat.
No tak přemýšlím, kam až jsem se to ve svém povídání o roztomilé balkonové kytičce dostala. Myslím, že už to stačí.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články