Bez černý

Sambucus nigra

(bezinka, kosmatice, chebz)

Bez černý je keř, původní v Evropě, dosahuje výšky 3 – 5 metrů.  Roste na půdách humózních, bohatých na dusík, na okrajích lesů, často lemuje polní cesty a silnice. Bezinka kvete na přelomu května a června. Říká se, že léto začíná s rozkvětem bezu černého. Květenstvím je hustý, plochý okolík, plodem je černá bobule –  bezinka. Plody dozrávají na podzim, koncem září.  Větvičky bezu jsou duté – Řekové z nich vyráběli flétny, v Anglii se zase používali k rozdělávání ohně.

DSC_0536

Bez černý je významná léčivá rostlina, navíc opředená mýty a pověstmi.Vždyť  všichni známe  rčení :“ Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni“.

Jidáš se prý oběsil na bezovém keři. Stojíte-li pod bezem, nikdy do Vás neuhodí blesk. Uhodíte-li zlobivé děcko bezovou větvičkou, přestane růst, stejně tak jako nemluvně uložené do kolébky z bezového dřeva. Bezinky se odpradávna pěstovaly v blízkosti stavení a to nejen proto, že pach listů odpuzuje hlodavce. V bezinkovém keři přebývají hodné čarodejnice, které ochraňují domov. Ty ovšem nemají rády, lámete – li  větvičky z jejich keře. Vždy se musíte „zeptat“.

DSC_0497

Květy bezu černého se používají k léčbě nachlazení. Čaj z nich má potopudný a močopudný účinek, čistí organismus, mírně snižuje krevní tlak, ničí choroboplodné bakterie ve střevech.

IMG_1105
bez černý – květ

 

Z bobulí (musí být zcela zralé) se pak vyrábí známé  bezinkové víno, dříve se bobule používaly i jako přírodní barvivo – barvily látky na modro.

Pozor ale!  Listy , kůra a nezralé bobule bezu černého jsou jedovaté.

O využití květů bezu černého v kuchyni se můžete dočíst v příspěvku bezinková šťáva, čaj a med .

 

Vaše Aubrieta

 

 

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

kopřivový čaj
devětsil lékařský
pampeliška – smetanka lékařská

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup