Bez černý
Sambucus nigra
(bezinka, kosmatice, chebz)
Bez černý je keř, původní v Evropě, dosahuje výšky 3 – 5 metrů. Roste na půdách humózních, bohatých na dusík, na okrajích lesů, často lemuje polní cesty a silnice. Bezinka kvete na přelomu května a června. Říká se, že léto začíná s rozkvětem bezu černého. Květenstvím je hustý, plochý okolík, plodem je černá bobule – bezinka. Plody dozrávají na podzim, koncem září. Větvičky bezu jsou duté – Řekové z nich vyráběli flétny, v Anglii se zase používali k rozdělávání ohně.
Bez černý je významná léčivá rostlina, navíc opředená mýty a pověstmi.Vždyť všichni známe rčení :“ Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni“.
Jidáš se prý oběsil na bezovém keři. Stojíte-li pod bezem, nikdy do Vás neuhodí blesk. Uhodíte-li zlobivé děcko bezovou větvičkou, přestane růst, stejně tak jako nemluvně uložené do kolébky z bezového dřeva. Bezinky se odpradávna pěstovaly v blízkosti stavení a to nejen proto, že pach listů odpuzuje hlodavce. V bezinkovém keři přebývají hodné čarodejnice, které ochraňují domov. Ty ovšem nemají rády, lámete – li větvičky z jejich keře. Vždy se musíte „zeptat“.
Květy bezu černého se používají k léčbě nachlazení. Čaj z nich má potopudný a močopudný účinek, čistí organismus, mírně snižuje krevní tlak, ničí choroboplodné bakterie ve střevech.
Z bobulí (musí být zcela zralé) se pak vyrábí známé bezinkové víno, dříve se bobule používaly i jako přírodní barvivo – barvily látky na modro.
Pozor ale! Listy , kůra a nezralé bobule bezu černého jsou jedovaté.
O využití květů bezu černého v kuchyni se můžete dočíst v příspěvku bezinková šťáva, čaj a med .
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články