Břečťan popínavý

 Hedera helix

břečťan1Břečťan je vytrvalý, popínavý a neopadavý keř.

Schopnost pnout se po zdech nebo drátěných plotech má díky přísavným vzdušným kořínkům. Květem je polokruhovitý okolík, plodem modročerná bobule.

Břečťan popínavý kvete na podzim, v září a říjnu. Kvetou exempláře starší 20 let. Zde je třeba upozornit na botanickou zvláštnost. Kvetoucí rostliny břečťanu se přestávají pnout, vytvářejí vodorovně rostoucí výhonky. Pokud kvetoucí větvičky vegetativně namnožíme, získáme stromek označovaný Hedera colchica“Arborescens“.

Břečťan popínavý je  dlouhověká  rostlina, stáří některých exemplářů bývá odhadováno na více jak 500 let. Takové rostliny se  pak pyšní krásným, silným kmenem.

Břečťan se vyskytuje prakticky po celé Evropě v mnoha odrůdách, které se liší vzrůstem, tvarem a zbarvením listů, dokonce i barvou bobulí.

Břečťan je poměrně  nenáročný, dobře prospívá v mírně kyselých, humózních a hlavně vlhkých půdách, stanoviště by mělo být polostinné až stinné. Slunce v omezené míře snášejí pouze panašované odrůdy, ty ale zase nebývají plně mrazuvzdorné.  Velice dobře se uplatňuje jako půdopokryvná rostlina  do stínu, překryje nevzhledná místa, vytvoří romantická zákoutí, popne kmeny stromů, často se vysazuje na hřbitovech. Velice dobře snáší znečištěné ovzduší, bývá  vysazován do městských parků, je uváděn jako největší likvidátor benzenu z ovzduší.

Při výsadbě ke zdi domu částečně poslouží jako izolace před chladem z venku, v určité míře je schopen zabránit vlhnutí stěn. K těmto radám je ale třeba přistupovat s rezervou. Břečťan také není schopen šplhat po úplně hladkých stěnách, jak se často uvádí, lépe mu vyhovují hrubší omítky a drátěné ploty.  Špatně se také bude pnout po světle natřených stěnách, od kterých se odvrací.

Odvar z listů břečťanu pomáhá při kašli, na spáleniny a při vnějších hemeroidech. Při jeho používání je ale třeba velká opatrnost, protože se jedná o jedovatou rostlinu. Je proto vhodnější využít jejích účinků ve výrobcích zakoupených v lékárně.

Množí se dobře vrcholovými řízky. Zakoření i ve vodě. Čerstvě vysazené rostliny mají v prvních letech malé přírůstky, později mohou dosáhnout až jednoho metru.

Často bývají pěstovány pokojové kultivary, které ale  nejsou mrazuvzdorné (více o nich v sekci pokojové rostliny).

 

břečťan2

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup