Bříza bělokorá

 Betula pendula

bříza1

 

Bříza bělokorá je opadavý, do 25 m vysoký strom s kulovitou korunou a mělkým kořenovým systémem. Borka břízy bělokoré je v mládí hnědá, později bílá, snadno se loupe, u starších stromů je popraskaná. Bříza kvete na jaře, od dubna do května, květem je jehněda, která vyrůstá na konci loňské větvičky.

 

Bříza je nenáročný strom, který roste i na poměrně suchých stanovištích. Ke svému růstu ale potřebuje dostatek slunce, na stinných stanovištích brzy hyne.  Sluneční svit výborně snáší také díky bílé kůře, která odráží sluneční záření.  Nejčastěji se s porostem bříz setkáme na slunných okrajích lesů, podél cest, na vřesovištích a na půdách ležících ladem, kde se výrazně prosazuje. Původní je v Evropě, roste až po polární kruh, typický je  její výskyt pro Rusko, ve kterém je národním stromem.

 

Bříza bělokorá patří mezi takzvané pionýrské dřeviny. Její lehké semeno je snadno unášeno větrem a zakoření i na neúrodných půdách, kde například  spolu s jeřábem zakládá lesní ekosystém a vytváří podmínky pro růst náročnějších dřevin. Brzy však s nimi musí soutěžit.

 

Čaj z listů se používá při chorobách ledvin. Březová šťáva na zlepšení kvality vlasů. Je nutno se ale  zmínit, že získávání březové šťávy naříznutím kmene u nás není povoleno. Dřevo stromu je bílé a bez lesku.  Využívá se k topení.

 

U našich předků symbolizovala bříza plodnost  a moudrost.

 

bříza kůra

 

 

 

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup