Bříza bělokorá
Betula pendula
Bříza bělokorá je opadavý, do 25 m vysoký strom s kulovitou korunou a mělkým kořenovým systémem. Borka břízy bělokoré je v mládí hnědá, později bílá, snadno se loupe, u starších stromů je popraskaná. Bříza kvete na jaře, od dubna do května, květem je jehněda, která vyrůstá na konci loňské větvičky.
Bříza je nenáročný strom, který roste i na poměrně suchých stanovištích. Ke svému růstu ale potřebuje dostatek slunce, na stinných stanovištích brzy hyne. Sluneční svit výborně snáší také díky bílé kůře, která odráží sluneční záření. Nejčastěji se s porostem bříz setkáme na slunných okrajích lesů, podél cest, na vřesovištích a na půdách ležících ladem, kde se výrazně prosazuje. Původní je v Evropě, roste až po polární kruh, typický je její výskyt pro Rusko, ve kterém je národním stromem.
Bříza bělokorá patří mezi takzvané pionýrské dřeviny. Její lehké semeno je snadno unášeno větrem a zakoření i na neúrodných půdách, kde například spolu s jeřábem zakládá lesní ekosystém a vytváří podmínky pro růst náročnějších dřevin. Brzy však s nimi musí soutěžit.
Čaj z listů se používá při chorobách ledvin. Březová šťáva na zlepšení kvality vlasů. Je nutno se ale zmínit, že získávání březové šťávy naříznutím kmene u nás není povoleno. Dřevo stromu je bílé a bez lesku. Využívá se k topení.
U našich předků symbolizovala bříza plodnost a moudrost.
Kam dál ?
Aubrietiny procházky Aubrietina zahrádka Aubrietiny nápady Archiv příspěvků Fotogalerie