Dobrá mysl s dobromyslí

Milí přátelé Aubriety,

právě mi na zahrádce kvete dobromysl a tak bude řeč právě o ní, nebo chcete-li o něm, o oregánu (Origanum vulgare). Dobrá mysl, dobráček či dokonce lebeda červená, toť vše je tolik oblíbené oregano. Bez něj si nedokážeme představit pizzu, naše babičky kousali jeho lístky, když je bolely zuby, Řekové ho vysazovali na hroby, aby poskytlo klid duši zemřelých.

DSC_0655

Když přijdete utrmáceni  z práce, přidejte si do koupele větvičky oregana, působí proti únavě. A nebo si uvařte čaj, pomáhá při nachlazení, bolestech hlavy, proti stresu.Jen mějte na paměti, že dobromysl není vhodná bylinka pro těhotné ženy.

 

ZDROJ

Dobromysl je v Evropě rostlina původní a vytrvalá, má ráda teplé, vápenité,  prosluněné louky a stráně, dobře neporoste v přemokřené půdě. Kamarádce můžete dát ze své zahrádky odkopek nebo nechte oregano zapustit kořínky ve skleničce vody. Je to rostlina velice nenáročná a kvete růžově a bíle téměř po celé léto.  Vhodná je na malé balkony do květináče, při troše opatrnosti v něm může i přezimovat.

ZDROJ

Asi není nutné zdůrazňovat, že oregano je příbuzné  s majoránkou (Majorana hortensis), bylinkou české bramboračky. Obě patří do čeledi hluchavkovitých. Vyšlechtěna byla i odrůda oregana se zlatožlutým listem, ta je méně odolná vůči mrazu. Půvabné jsou i druhy zakrslé.

koláž2

A co vyrobit z dobromysli? Zkuste třeba olej, postup je stejný jako u výroby oleje rozmarýnového ZDE.  Hojí drobná poranění kůže, vyléčí bradavice i kožní plísně, třeba. Nálev z dobromysli je dobrý na žaludek.

koláž1

Květy oregana jsou sice krásné, ale listy na nálevy, k sušení nebo na výrobu olejů sbírejte před rozkvětem rostliny, v té době obsahují nejvíce účinných látek.

Krásné dny příští i  v létě :-)

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Rozmarýnový olej
Měsíčková mast
Růžová voda, cukr, sůl
Uchovávání bylinek

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup