Guzmanie jazýčkovitá

Guzmania lingulata guzmanie3

Před nedávnem rozhodla se krásná guzmanie, že s námi bude bydlet. Přišla k nám jako dárek. Kdo mě zná,  ví, že kytička v květníku mě vždy potěší. A tak jsem zase měla velikou radost.

Guzmania lingulata patří do čeledi bromeliovitých. Bromelie rostou v Severní a Jižní Americe na různých místech, v poušti i v deštném pralese a podle toho musíme přizpůsobit podmínky pro pěstování i v našich domovech.

Guzmanie roste v deštném pralese jako epifyt, má tedy ráda vlhkost, nepřímé slunce a teplo. Roste přichycena na kmenech tropických stromů a z toho plyne i zvláštnost v zálivce. Guzmanie ve své domovině sbírá vodu přímo do kvetoucí růžice a proto i my musíme zalévat přímo do středu rostliny. Osvědčilo se mi zalévat odstátou vodou, trochu do středu květinky, trochu do květináče (používám výhradně hliněný) a občas celou guzmanii osprchuji vlažnou vodou. Má krásné, lesklé listy a tak je potom ještě houbičkou opatrně přeleštím.

Obecně jsou guzmanie nenáročné rostliny, jejich květy vyrůstají z listových růžic. Květ jako takový vydrží jen pár dní, ale dekorativní zbarvení listové růžice (červené, fialové nebo žluté), vydrží i několik měsíců. Po odkvětu celá růžice postupně odumírá a z boku rostliny  začne vyrůstat nová. Vyplatí se počkat a nechat ji dorůst do velikosti alespoň 15 cm, neodlamovat ji, kořeny narůstají později. Teprve až nová rostlina zmohutní, můžete opatrně odříznout tu původní a  novou růžici přesadit. Obvykle není problém přivést i novou rostlinu do květu. Stačí guzmanii nepřelévat, nevystavovat prudkému slunci a chladu.Vyzkoušet můžete v horkém létě letnění, dobře ji bude pod korunami stromů, ale pozor na prudké deště a noční poklesy teplot.

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup