Guzmanie jazýčkovitá
Guzmania lingulata
Před nedávnem rozhodla se krásná guzmanie, že s námi bude bydlet. Přišla k nám jako dárek. Kdo mě zná, ví, že kytička v květníku mě vždy potěší. A tak jsem zase měla velikou radost.
Guzmania lingulata patří do čeledi bromeliovitých. Bromelie rostou v Severní a Jižní Americe na různých místech, v poušti i v deštném pralese a podle toho musíme přizpůsobit podmínky pro pěstování i v našich domovech.
Guzmanie roste v deštném pralese jako epifyt, má tedy ráda vlhkost, nepřímé slunce a teplo. Roste přichycena na kmenech tropických stromů a z toho plyne i zvláštnost v zálivce. Guzmanie ve své domovině sbírá vodu přímo do kvetoucí růžice a proto i my musíme zalévat přímo do středu rostliny. Osvědčilo se mi zalévat odstátou vodou, trochu do středu květinky, trochu do květináče (používám výhradně hliněný) a občas celou guzmanii osprchuji vlažnou vodou. Má krásné, lesklé listy a tak je potom ještě houbičkou opatrně přeleštím.
Obecně jsou guzmanie nenáročné rostliny, jejich květy vyrůstají z listových růžic. Květ jako takový vydrží jen pár dní, ale dekorativní zbarvení listové růžice (červené, fialové nebo žluté), vydrží i několik měsíců. Po odkvětu celá růžice postupně odumírá a z boku rostliny začne vyrůstat nová. Vyplatí se počkat a nechat ji dorůst do velikosti alespoň 15 cm, neodlamovat ji, kořeny narůstají později. Teprve až nová rostlina zmohutní, můžete opatrně odříznout tu původní a novou růžici přesadit. Obvykle není problém přivést i novou rostlinu do květu. Stačí guzmanii nepřelévat, nevystavovat prudkému slunci a chladu.Vyzkoušet můžete v horkém létě letnění, dobře ji bude pod korunami stromů, ale pozor na prudké deště a noční poklesy teplot.
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie