Maceška zahradní
Viola x witrockiana
Maceška zahradní se v našich podmínkách pěstuje jako dvouletka. To znamená, že v prvním roce po výsevu narostou listy a druhým rokem po výsadbě se dočkáme květů. V našich podmínkách již macešku, lidově nazývanou violka, dále nepěstujeme.
Dobou výsevu ovlivníme i dobu kvetení. Pro kvetení na jaře vyséváme semena na přelomu jara a léta, v červnu a červenci, květů na podzim se dočkáme, když macešku zasejeme brzy na jaře. Při mírných zimách může záhonky zdobit dlouho do zimy.
Fotografie v tomto příspěvku byly pořízeny v lednu v obci Máslovice, v letošním roce je zima zatím opravdu mírná a věřím, že macešky budou zdobit náves až do jara.
Při výsadbě semena lehce přikryjeme zeminou a substrát udržujeme stále vlhký, semínka nesmí zaschnout, klíčí do deseti dnů. Po vzejití děložních lístků rostlinky přesadíme, v oblastech s mírným klimatem můžeme rovnou na záhon. Maceška snáší na rozdíl od jiných rostlin přesazování v době květu, často se uplatňuje v parcích nebo zdobí hroby.
Běžně koupíme macešku brzy z jara nebo na podzim předpěstovanou, nakvetlou, vysadíme ji do truhlíku, na záhon nebo jinam a překleneme s ní období, kdy v zahrádkách mnoho květin nekvete.
Dobře se jí daří v humózních, na živiny bohatých půdách, na slunném stanovišti má větší květy.
Pěstování macešek bylo odpradávna obestřeno pověrami. Uspořádání květu symbolizovalo macechu a její dcery, její pěstování přinášelo neštěstí a snad také proto získala nálepku hřbitovní květiny.
Já sama jsem si ji na zahrádku vysadila pouze jednou a víc to neudělám. Ale vy jste jistě odolní a na kdejakou pověru nevěříte, my ostatní budeme krásy této květinky obdivovat v parcích.
Kam dál?
Aubrietiny procházky Aubrietina zahrádka Aubrietiny nápady Archiv příspěvků Fotogalerie