Maceška zahradní

maceska4
Viola x witrockiana

Maceška zahradní se v našich podmínkách pěstuje jako dvouletka.  To znamená, že v prvním roce po výsevu narostou listy a druhým rokem po výsadbě se dočkáme květů. V našich podmínkách již macešku, lidově nazývanou violka, dále nepěstujeme.

Dobou výsevu ovlivníme i dobu kvetení. Pro  kvetení na jaře vyséváme semena na přelomu jara a léta, v červnu a červenci,  květů na podzim se dočkáme, když macešku zasejeme brzy na jaře. Při mírných zimách může záhonky zdobit dlouho do zimy.

 

 

Fotografie v tomto příspěvku byly pořízeny v lednu v obci Máslovice, v letošním roce je zima zatím opravdu mírná a věřím, že macešky budou zdobit náves až do jara.maceska1

 

Při výsadbě semena lehce přikryjeme zeminou a substrát udržujeme stále vlhký, semínka nesmí zaschnout, klíčí do deseti dnů. Po vzejití děložních lístků rostlinky přesadíme, v oblastech s mírným klimatem můžeme rovnou na záhon. Maceška snáší na rozdíl od jiných rostlin přesazování v době květu, často se uplatňuje v parcích nebo zdobí hroby.

Běžně koupíme macešku brzy z jara nebo na podzim předpěstovanou, nakvetlou, vysadíme ji do truhlíku, na záhon nebo jinam a překleneme s ní období, kdy v zahrádkách mnoho květin nekvete.

 

Dobře se jí daří v humózních, na živiny bohatých půdách, na slunném stanovišti má větší květy.
maceska2

 

Pěstování macešek bylo odpradávna obestřeno  pověrami. Uspořádání květu symbolizovalo macechu a její dcery, její pěstování přinášelo neštěstí a snad také proto získala nálepku hřbitovní květiny.maceska3

 

Já sama jsem si ji na zahrádku vysadila pouze jednou a víc to neudělám. Ale vy jste jistě odolní a na kdejakou pověru nevěříte, my ostatní budeme krásy této květinky obdivovat v parcích.

 

 

 

 


Kam dál?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka          Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup