Jahody s česnekem

 

Milí přátelé Aubriety,

je krásný trend na současných užitkových zahrádkách. Pryč jsou doby, kdy se do řádků vysázela mrkev, vedle do úhledného čtverečku  česnek, pak měl svoje přesně vyčleněné místo salát…A po roce si semínka ta místa prohodila. Žádný zahradník by tenkrát nedopustil, aby byť jedna cibule vyrostla uprostřed kapusty například. Byl by tím narušen přísný pěstitelský řád.

DSC_0652

Dnes do našich zahrádek vstupuje kouzelný permakulturní trend smíšených zeleninových záhonů s láskou k přírodě. Semínka všeho, co chcete tento rok pěstovat, sesypete je na jednu hromádku, tu pak vezmete do hrsti a sejete a sejete a pak čekáte a díváte se, co kde vedle čeho vyrostlo.

DSC_0402

Má to však háček. Ne každá rostlina chce vedle té druhé růst. Někdy holkám vedle sebe není dobře. Přitahují stejné škůdce, potřebují stejné živiny z půdy, jednoduše si konkurují.

DSC_0164

Proto je daleko výhodnější výsadba rostlin, které se budou  při sobě milovat. Jedna bude kořenit mělce, druhá hluboko (cibule miluje mrkev například), budou od sebe odhánět škůdce. Afrikány u kapusty udělají neuvěřitelnou službu a nebudou potřebovat stejné živiny v půdě. Určitě jste si všimli znovuobjeveného indiánského pěstování tří sester – fazole, dýně, kukuřice.

DSC_0458

Není bez zajímavosti, že rostlinám, kterým je dobře spolu na záhonu, bývá dobře i na talíři. Taková bazalka poroste jako divá s rajčaty nebo okurkou či  cibulí a podpoří jejich opylení. Majoránka ochrání mrkev a zlepší jejich aroma, stejně tak jako kerblík odpudí slimáky od salátu. Neplatí to ovšem vždy. Rajče nechce být u papriky.

DSC_0094

Velice se osvědčil česnek mezi jahodami. Brání houbovým chorobám na jahodách. K jahodám můžete vysadit i cibuli, mezi řádky rozhodit kopr a afrikány.  On ten česnek by se hodil i k růžím…

DSC_0429

Bylinky jsou v zeleninových záhonech nejen krásné. Většinu  z nich nemilují ani mšice ani háďátka. Zkuste k levanduli vysadit třeba salát, k rozmarýně mrkev. Všelék měsíček zahradní odpuzuje  mšice i housenky a háďátka  stejně tak jako už výše zmíněný afrikán.

DSC_0324

A jestli chcete pěstovat brambory, tak k nim určitě zasaďte křen (odpuzuje mandelinku) ne však rajčata. Za poměrně nemalý peníz lze v našich hobbymarketech zakoupit prapodivný květináč, ze kterého roste nahoře rajče a dole máte na podzim sklidit brambory a to mě zaráží…

DSC_0323

Milí přátelé, je toho tolik, tolik možných kombinací. napsala jsem jich jen pár, snad o rostlinách, které nejčastěji pěstujete a myslím, že se k tématu určitě vrátím, ovšem to už budete mít asi vysazeno :(.

Krásné dny příští s bramborou a mrkví,

Vaše Aubrieta

Některé fotografie  v příspěvku jsem pořídila v pohádkových zahradách U pálkující kočky, Nobilis Tilia a Listen.

Vyvýšený zeleninový záhon
Divoké rajče
Rozkvetlá louka

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup