Kalina obecná

Viburnum opuluskalina

 

Kalina obecná je opadavý keř vysoký 3-5m. Kvete na jaře, v květnu a červnu v bílých kulovitých květenstvích. Tar květů může vzdáleně připomínat květ hortenzie, Také jsou na okrajích květů velké sterilní květy, plodné kvítky jsou uprostřed. Na podzim je krásná dekorativním, rudým zbarvením listů a výraznými červenými plody –  peckovičkami, které přetrvávají na keři až do zimy.

 

Kalinu obecnou nacházíme v celé Evropě i Severní Americe. Roste na okrajích lesů, podél cest a vodních toků.  Dobře prospívá v oblastech s dostatkem vápníku v půdě. V půdách bohatých na živiny více kvete.  Slunná poloha zajistí krásné podzimní vybarvení listů. Často je vysazována v parcích

 

 

. V soukromých zahradách se uplatní v přírodních, nestříhaných živých plotech. Krásná bude vedle dřišťálu, krásnoplodky nebo bobkovišně. Hojně je pěstován kultivar V.opulus „Snowball“ (Roseum) – sněhová koule, jejiž květy jsou z počátku nazelenalé, celé sterilní, ve tvaru koulí.
kalina1

kalinabobule2

V některých publikacích se dozvídáme, že jsou plody kaliny jedovaté. V jiných článcích, že jsou jedlé a v dalších, že jsou jedlé až  po přemrznutí  a jen v malém množství, jinde zase, že jsou jedlé až po uvaření.  Jisté je, že se ptáci plody živí jen v největší nouzi, odpuzuje je pach plodenství a jeho trpká chuť.

kalinabobule1

 

 

 

 

Kalina obecná je národním symbolem Ukrajiny.

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup