Čemeřice – hybridy

Jiří Fidel Valíček
Čemeřice – foto Jiří Fidel Valíček

Čemeřice je další z rostlin, které dokáží oživit smutnou zimní zahrádku. Právě koncem ledna a v únoru ji květinářství nabízejí jako jednu z mála trvalek kvetoucích v zimě. Nejčastěji se setkáváme s čemeřicí černou (Helleborus niger) – jméno získala podle černé barvy kořene.  Kvete bíle, při odkvětu dostávají květy nádech lehce do růžova. Někdo ji může znát pod jménem Kristova růže. V mnoha odstínech fialové, bílé a růžové kvete pak čemeřice východní (H.orientalis) a v neposlední řadě je hodně známá i čemeřice smrdutá (H. foetidus) se žlutozelenými květy.

Vyšlechtěno bylo velké množství druhů a kultivarů. Všeobecně platí, že jako první vykvétá čemeřice černá, někdy kolem Vánoc, další hybridy ji následují a kvetou až do jara.

Zaujme-li nás krása čemeřice a my si ji doneseme domů, mějme na paměti, že jsme si nekoupili krátkověkou rostlinu. Jedná se naopak o odolnou, dlouhověkou trvalku, která se při dobré péči na zahrádce rozroste a vysemení. V mírných zimách, třeba jako je ta letošní, se nemusíme bát a může nám zdobit chráněný zahradní kout nebo terasu prakticky ihned. Dobré je  jen ochránit kořeny v nádobě před promrznutím třeba netkanou textilií.  Při tuhých mrazech bych doporučila rostlinu přenést na chladné, bezmrazé místo.

Po odkvětu, na jaře, čemeřici vysadíme do záhonu. Ráda má vlhké místo ve stínu až polostínu, v půdě s kyselou reakcí. Krásná je v kombinaci s jarními cibulovinami a s břečťanem.

Musíme počítat s tím, že v příštích dvou až třech letech se květů nedočkáme, zvyká si dlouho na nové stanoviště.

cemerice
čemeřice, fotografie z Okoře 22.2.2014

Výhodou čemeřic je nejen zimní kvetení, ale i to, že korunní plátky po odkvětu  neopadávají, pouze mění barvu, postupně zelenají a uprostřed květu zrají semena. Čemeřice tak vydrží dlouho krásná.

 

Při péči o rostlinu mějme na paměti, že je jedovatá, hlavně semena a kořeny.

 

Není bez zajímavosti, že čemeřice byla oblíbenou rostlinou čarodějnic, často ji využívaly k vyhánění parazitů z těla a k léčbě pomatenosti.

Vaše Aubrieta

 

Kam dál?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka          Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup