Petunie hybridy

petunie1
petunie ve společnosti fuchsie

 

Petunia x hybrida


Velice oblíbené petunie. Není snad nikdo, kdo by si je nezkusil vysadit na jaře do truhlíku. Petunie jsou letničky z čeledi Llilkovitých, jsou tedy příbuzné například okrasného tabáku a všechny části rostliny jsou mírně jedovaté. Petunie pocházejí z Jižní Ameriky. Bylo vyšlechtěno velké množství kultivarů, od nízkých odrůd „Nana“, po převislé „Pendula“, příbuzné superpřevislé „Surfinie“, dokonce se podařilo vyšlechtit i nažloutle kvetoucí kultivary „Summer Sun“. Známe plnokvěté kultivary i ty s  kadeřavými květy.

Myslím, že návod na  pěstování všech možných kultivarů, petunií i surfiníí  je si velice podobný a prakticky nemá odlišností. Snad jen petunie – zvláště nizké kultivary lze pěstovat v záhonu, se surfiniemi bychom úspěch nesklidili.

Většina z nás pěstuje petunie v truhlíku na balkoně a očekává velké „převisy“ květů.  Jak na to?  Za úspěchem stojí vytrvalá  péče, žádná dovolená.

petunie ve společnosti afrikánů brzy z jara

Petunie (i surfinie) si nekupujte na místa sužovaná prudkými dešti, (obecně je dobré rostliny dešti vůbec nevystavovat) , do stínu (budou trpět hnilobou, padlím a skoro nepokvetou) a na prudké slunce (než přijdete z práce zvadnou i v samozavlažovacím truhlíku a květy budou mít kratší trvanlivost). Osvědčilo se mi místo obrácené na západ, osluněné asi 3 hodiny denně.

Do samozavlažovacího truhlíku vysaďte rostliny ve vzdálenosti cca 10cm, použijte zeminu pro balkonové rostliny. Zase tak nezáleží, zda je pro petunie nebo pro pelargonie. Po výsadbě petunie opatrně zalijte, nezalévejte na listy, neroste květy. Hnojte. Osvědčilo se mi hnojivo Kristalon, po týdnu střídám START a KVĚT. Neustále, pravidelně,  nejlépe každý druhý den odstraňuji odkvetlé květy, a to i s „kalíškem“. Ponechání odkvetlých květů často stojí za nezdarem. Chraňte je před deštěm.

plnokvětá surfinie

Slyšela jsem názor, že plnokvěté odrůdy kvetou méně a nevytvoří tak bohatý převis. Není to pravda, při pečlivé péči budete mít úspěch s jakýmkoliv kultivarem. U vzpřímených odrůd můžete po výsadbě stonek opatrně zaštípnout, rostlina se rozvětví.

Krásné jsou petunie ve skupinách s jinými letničkami, na fotografii ji mám vysazenou s fuchsií a myslím, že to léto jim bylo vedle sebe moc  dobře.

 

 

 

 

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Bougainvillea
Bougainvillea
Bacopa a Million bels
Bacopa a Million bels
Ostruhatka
Ostruhatka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup