Krásnoplodka Bodinierova

krásnoplodka1Callicarpa bodinieri

 

Do nedávna jsem pouze věděla, že existuje. Krásná, výjimečná zahradní rostlina, která v podzimních a zimních měsících upoutá svými fialovými plody. Až o Vánočních svátcích na procházce jsem na ni narazila. Je jí celá Dašická ulice v Praze, ve Vinoři.

Roste tam v předzahrádkách, fotografie pocházejí z prosince 2013, myslím,  že začátkem listopadu musela být ještě krásnější.

 

 

Krásnoplodka Bodinierova je keř, který naroste maximálně do výšky 3m a jeho tvar je úzký, uplatní se tedy  v malých zahrádkách a předzahrádkách. Velice atraktivní je  na přelomu podzimu a zimy, kdy opadají listy a vyniknou neobvyklé modrofialové plody, které nesezobou ptáci, neb jsou velice hořké.krásnoplodka3

Rozhodnete-li se pro koupi krásnoplodky, mějte na paměti, že se jedná o dvoudomou rostlinu, bobulí se tedy dočkáte, koupíte-li minimálně dvě rostliny. (samosprašná je odrůda Profusion, u nás též k dostání) Vysaďte na slunné místo, do půdy bohaté na živiny a vláhu, ne však přemokřené.

Na zimu opatřete zimní nastýlku třeba z chvojí –  krásnoplodka Bodinierova je původem z teplejších oblastí Číny a je citlivá na mráz. Řez nevyžaduje, velkých výšek ani šíří nedoroste. Tvarovat ji ale můžete, dokonce je oblíbená u milovníků bonsají, dobře se upravuje růst větviček drátky, v Japonsku ji stříhají do prazvláštních tvarů. Oblíbené jsou po celý rok dekorativní neopadavé odrůdy (např. krásnoplodka japonská nebo americká, pozor  nejsou mrazuvzdorné). krásnoplodka2

 

 

Vysadit krásnoplodku na zahrádku tedy není rozhodně špatná volba. Navíc je odolná proti škůdcům a nevadí jí ani znečištěné ovzduší našich měst.

 Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
 

Komentářů: 2 “Krásnoplodka Bodinierova

 • 8.2.2014 na 7.58
  Permalink

  Tak to jste mě Vaším článkem potěšila. Zakládáme novou zahradu a loni na podzim jsem si jednu Krásnoplodku koupila. Přikoupím k ní asi ještě dvě, aby vytvořily skupinku.

  Odpověď
 • 28.2.2016 na 23.12
  Permalink

  To, že je dvoudomá jsem nevěděla, plánovala jsem koupit zatím jen jednu. Díky za užitečné informace.

  Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup