Jasmín nahokvětý
Pokud máte pocit, že je v lednu příroda bez květů a barev, pořiďte si jasmín nahokvětý. Je jednou z rostlin, z jejichž květů se můžete v přírodě těšit právě v tuto dobu. A jeho další plus – je zcela nenáročný.
A to byly důvody, proč i já ho chtěla mít. Hledala jsem, sháněla, až jsem ho objevila, jak už to bývá zcela náhodou na mé oblíbené skalničkářské výstavě v Děčíně. Cena byla velice příznivá, aby také ne, když rozmnožování jasmínu je tak jednoduché. Radostně jsem s ním odhupkala domů a zasadila ho do obyčejného hliněného květináče, neb ty mám nejraději.
Upozorňuji, bylo jaro, jasmínek tedy nekvetl, ale zato rostl nevídanou rychlostí a ozdobený byl lesklými, velice dekorativními lístky.
Do podzimu z něj bylo úctyhodné koště. Ano, je to tak. Nevýhodou jasmínu je právě jeho neuspořádaný tvar. Patří sice k popínavým rostlinám, avšak jeho výhony se nepnou ani neovíjejí, rostou vzpřímeně, ale jsou velice tenké a neudrží vzpřímený růst. Proto je vhodné jej vysazovat třeba jako půdopokryvnou rostlinu na nepřístupná místa, do svahu nebo v květináči postavit na vyvýšené místo.
Já ho měla (a stále mám) na terase a jaká byla moje radost, když se na Vánoce obalil květy. Ale bohužel byl prosinec toho roku dost mrazivý a květy brzy zhnědly a opadaly. Květináč s jasmínem, stejně tak jako všechny další květníky na mé terase jsem pečlivě obalila a dala na chráněné místo, aby nebyl na větru ani na prudkém zimním slunci. A protože je to nezmar, všechno přežil a na jaře se obalil pupeny.
Ovšem to jsem nelenila a celý keřík dost razantně ostříhala, mírně i do starého dřeva. To je u jasmínu nahokvětého hodně důležité, kvete na mladém dřevě a proto je hluboký řez nutný a jasmín usměrní do přijatelného tvaru. Tvarováním lze z jasmínu vypěstovat i bonsai, ale přiznám se, že jsem zatím žádnou takovou neviděla.
Je škoda, že jasmín nahokvětý bývá často zaměňován za zlatý déšť, což je rostlina původem, růstem i nároky zcela jiná.
Závěrem ještě přidávám několik základních informací o jasmínu nahokvětém (Jasminum nudiflorum).
Jedná se o opadavý keř, původem z Číny – konkrétně bývá udáván Tibet. Zajímavé jsou čtyřhranné větvičky a krásné lístky, složené ze tří oválných.
Jasmín nahokvětý má rád slunné polohy a dostatek vláhy.
Rozmnožuje se nejlépe hřížením (větvičku přichytíme k půdě a ona brzy zakoření) nebo bylinnými řízky.
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články