Krokus

Šafrán – Crocus

Typický jarní obrázek. Mezi zbytky sněhu vyčuhují barevné kvítky krokusů. Velké barevné, žluto – fialovo –bílé lány květů v parcích pod stromy a nebo pár drobných kvítků v malém květináči doma za oknem. To všechno je krokus.  Nebo Vás napadá žlutavě zbarvený pokrm okořeněný šafránem….Co takhle růžovo fialový kalich na podzim ve skalce? I to je krokus.

Známe opět velké množství druhů a forem, snad stovky kultivarů. V Holandsku byly vyšlechtěny plnokvěté odrůdy, nejznámější u nás jsou jednoduché žluté, fialovo bílé žíhané nebo čistě bílé kultivary. Květy jsou bezlodyžné a charakteristickým znakem jsou tenké, trávovité listy s bílým proužkem. Jako první kvetou botanické druhy s drobnějšími květy, zahradnické velkokvěté šafrány se přidávají v březnu a dubnu. mezi ně patří tolik oblíbená fialovo- bíle pruhovaná odrůda „Pickwick“.

Pro nás, běžné pěstitele je zásadní rozdělení do dvou skupin, na jarní a podzimní krokusy.

 

Na fotografii je typický jarní, žlutý krokus ( Crocus chrysanthus) , velice odolný, vhodný pro pěstování v nádobách.

Krokus je drobná hlíznatá rostlina, která kvete v předjaří. Její výsadbu je dobré naplánovat na září. Vysazujeme do hloubky kolem 6 – 8 cm. Krásné jsou plošné výsadby, kdy se hlízy vysazují ve větším počtu, na vzdálenost kolem 5 – 10cm volně do trávníku.

V tomto případě je ale důležité pro kvetení krokusů i v dalších letech trávník sekat až po úplném zatažení (zežloutnutí a zaschnutí) listů, kdy všechny zásobní látky přejdou zpět do hlízy. Každým rokem rostlina vytváří na bázi staré hlízy hlízu novou, nejlépe mírně větší, která zajistí další kvetení. Výsadby je dobré chránit před hlodavci, místo by mělo být slunné a hlavně nepřemokřené, na jaře s dostatkem vláhy, v létě sušší.

 

 

 

 

Podzimní krokusy vysazujeme v červenci, kvetou na podzim v odstínech růžové a fialové.

Blizny z květů  podzimního šafránu setého (Crocus sativus) jsou používány  právě jako ono drahé koření, které barví pokrmy do žluta. Jeho sběr je velice pracný, což se odráží na ceně. Pěstuje se hlavně v asijských zemích, Íránu a Afganistanu.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup