Narcis

Narcissus

Narcis patří neodmyslitelně k symbolům jara. Oblíbenou jarní cibulovinu najdeme v našich zahrádkách ve velkém množství kultivarů od květů jednoduchých po plnokvěté,  v barvě žluté, bílé, oranžové. Některé květy mají jinak zbarvenou trubku květu a okvětní lístky.Krásné, v pozdním jaru kvetoucí , silně vonné jsou kultivary Narcismus poeticus.

Vůně dala narcisům jméno, řecky omámit – narkao.  Narcisy patří do čeledi Amarylkovitých,  stejně jako sněženky a hvězdníky. Snad nejoblíbenější a nejčastěji pěstované jsou v Anglii, kde jim vyhovuje vlhčí půda.

Nejlepší doba pro výsadbu je konec léta, začátek podzimu. Cibule sázíme do hloubky kolem 10cm, do vzdálenosti  okolo 15 cm. Krásné jsou ve skupinách, doporučuji nejméně pět cibulek do skupiny.

Dobře si rozmyslete, kam narcis zasadíte. Výhodná je poloha pod keři, které v časném jaru ještě nekvetou a dají tak květů narcisů vyniknout a poté jejich listy zakryjí nevzhledné, žloutnoucí listy narcisů.  Výsadbu do trávníku je třeba promyslet, nebudete ho moci sekat třeba až do poloviny července, zatažení listů trvá i dva měsíce.

Narcisy musíte nechat zcela zatáhnout, listy po odkvětu neodstraňovat. Cibule z nich odčerpá zásobní látky zpět na příští kvetení.

V některých publikacích se doporučuje narcisy po zežloutnutí listů každoročně vyjmout z půdy a v září opět zasadit. Mně se osvědčilo přesazení až po dvou, třech letech. Narcis nevytváří každoročně novou cibuli, tak jako tulipán, a proto není tak časté přesazování nutné.  Často slýchám radu, nevysazovat na místa, kde rostl narcis, tulipán. Naopak to ale prý možné je. :-)

Pěstování narcisů není nijak náročné. Pokud nebudou v přemokřené půdě a nebudete předčasně odstraňovat listy po odkvětu, budete se s nimi těšit léta. Zdá se, že ani hlodavcům příliš nechutnají. Což například o tulipánech nelze tvrdit.

Narcisy jsou jedovaté, alkaloidy v nich obsažené, způsobují zvracení a poškození trávicího traktu. Moderní medicína ale našla v narcisech galanthamin, který naopak pomáhá při léčbě duševních onemocnění. Jedovatost rostlin se projev í i ve váze, kde způsobí rychlé uvadnutí ostatních rostlin v kytici. Je dobré je před vložením do vázy k ostatním květinám nechat déle vyluhovat, nebo je dávat do váz samostatně.


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup