Na Hazmburk

Milí přátelé Aubriety,

v zimě je málo práce na zahrádce, o to více času zbývá na výlety. Na jeden takový zimní Vás dnes vezmu. Doufám, že nevadí, že nebude přítomen sníh. :-)

DSC_0223

 

Občas jezdím po dálnici do Lovosic, neb tudy vede cesta do mého milovaného Českého Švýcarska.  Z dálky pozoruji zříceninu hradu a říkám si, tam někdy půjdu, až budu mít čas.

A já nedávno ten čas měla a na Hazmburk (tak se ta zřícenina jmenuje) jsem vyrazila. Nemusím podotýkat, že jsem tam byla s tím, co mě stále má rád – je to s podivem :-).

Autem jsme dorazili do vesnice Klapý, přímo na parkoviště pod hradem. Odtud už Vás vede červená značka přímo ku hradu. Nutno upozornit, že cesta byla v tomto ročním období značně blátivá, je dobré si obout pevné boty.

DSC_0235
pohled na litoměřické vinice dá na chvíli zapomenout na bláto na botech

V lese jsme nepotkali ani živáčka a ve mně začalo klíčit podezření, že hrad bude uzavřen. Jaká byla má radost, když jsme dorazili k otevřené hradní bráně.

DSC_0254
Černá věž

Hned za ní je hradní nádvoří (jestli mi dovolíte ten výraz) a dvě věže, Bílá a Černá. Černá věž je oválná, postavená z tmavého čediče. Ta sloužila jednak k obraně, dále pak jako hladomorna. Vcházelo se do ní po dřevěné pavlači, dnes už se do ní nepodíváte.

DSC_0240
Bílá věž

Bílá věž je hranatá a po dřevěném schodišti vylezete až nahoru. Věž je plná „hrůzostrašných“ výjevů a tak je vstup jen pro silné povahy.

koláž1

 

Z hradních ochozů je kouzelný výhled do kraje, uvnitř zříceniny zase prostor na tajemné procházky.

DSC_0249

Klidu nepřidá výstražná cedule. Pravděpodobně je míněna vážně?

DSC_0274

První zmínky o hradu jsou z počátku 14.století. Významnou roli pak hrad sehrál v období Husitských válek. V podzemí pod hradem se prý táhnou tajemné chodby do okolních vesnic, jedna z pověstí mluví o mužících, chránících ve sklepeních sudy s výborným vínem, jiná o mocném vojsku, které vyjde národu na pomoc, až bude nejhůř.

DSC_0257

 

DSC_0288

Půjdete-li na Hazmburk v zimě, raději si ověřte otevírací hodiny ZDE. My jsme šli o Vánocích, to mají otevřeno :-).

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Vyšehrad
Na Zelenou horu
Dřísy aneb kolem kapliček

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup