Čínský oves

Milí přátelé Aubriety,

ač se nejedná o velkou vzácnost, vždy mě potěší. Rozkvetl mi opět čínský oves. Pokojová kytička, která se u nás doma dědí z pokolení na pokolení. Pamatuje už mojí prababičku a tu si nepamatuji ani já. Nezhubí ji opomenutí v zálivce dlouhé i  několik týdnů, prudké slunce ani malý květináč. Ovšem za trochu péče se bohatě odmění. Její květy mají tak nádhernou kombinaci barev, o stavbě květu ani nemluvím.

cinskyoves3

Bilbergia nutans, tak vznešeně zní její latinský název,  je naprosto nenáročná pokojová rostlina z čeledi Bromeliovitých (Bromeliaceae).  Pochází z brazilských pralesů. Čínský oves je  epifyt, roste přichycen ke  jiným, statným pralesním rostlinám, ale vyrůstá i přímo ze země.

Do kalichů z listů sbírá vodu. Proto ji i doma můžete zalévat přímo do středu listové růžice. Vůbec se toho nebojte, jen vodu z kalíšků občas vylijte, aby v nich nezahnívala. Zalévat můžete i přímo do květináče. Bohatě stačí velice sporadická zálivka, listový kalich nechte vždy zcela vyschnout. V létě čínský oves sprchujte.

Po čase vyrazí ze středu růžice stvol s květem. I když život květu je krátký, dekorativní zůstane na rostlině dlouho.

cinskyoves1

Po odkvětu stvol z kalichu vyřízněte a pozorujte, jak z boční strany začne vyrůstat nová růžice. Pak tu starou opatrně odřízněte a rostlinu přesaďte.

Postačí obyčejná zemina pro pokojové rostliny, já přidávám trochu písku. Čínský oves se velmi snadno množí listovými růžicemi, většinou z jedné staré, odkvetlé,  vyrazí i tři nové.

cinskyoves4

Doporučuji Bilbergii přesazovat v pevných rukavicích, protože z boku listů vyrůstají nenápadné, ale ostré trny.

Tato bromelie je výjimečná i tím, že jako u jedné z mála, nevyrůstají květy vzpřímeně, ale jsou nící, tedy převislé. Proto je krásné umístit čínský oves do výše očí, tak si kouzelné květy nejlépe užijeme.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta

Africké fialky a tořivky ve Fata Morganě
Guzmánie jazýkovitá
Šeflera

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup