Čínský oves
Milí přátelé Aubriety,
ač se nejedná o velkou vzácnost, vždy mě potěší. Rozkvetl mi opět čínský oves. Pokojová kytička, která se u nás doma dědí z pokolení na pokolení. Pamatuje už mojí prababičku a tu si nepamatuji ani já. Nezhubí ji opomenutí v zálivce dlouhé i několik týdnů, prudké slunce ani malý květináč. Ovšem za trochu péče se bohatě odmění. Její květy mají tak nádhernou kombinaci barev, o stavbě květu ani nemluvím.
Bilbergia nutans, tak vznešeně zní její latinský název, je naprosto nenáročná pokojová rostlina z čeledi Bromeliovitých (Bromeliaceae). Pochází z brazilských pralesů. Čínský oves je epifyt, roste přichycen ke jiným, statným pralesním rostlinám, ale vyrůstá i přímo ze země.
Do kalichů z listů sbírá vodu. Proto ji i doma můžete zalévat přímo do středu listové růžice. Vůbec se toho nebojte, jen vodu z kalíšků občas vylijte, aby v nich nezahnívala. Zalévat můžete i přímo do květináče. Bohatě stačí velice sporadická zálivka, listový kalich nechte vždy zcela vyschnout. V létě čínský oves sprchujte.
Po čase vyrazí ze středu růžice stvol s květem. I když život květu je krátký, dekorativní zůstane na rostlině dlouho.
Po odkvětu stvol z kalichu vyřízněte a pozorujte, jak z boční strany začne vyrůstat nová růžice. Pak tu starou opatrně odřízněte a rostlinu přesaďte.
Postačí obyčejná zemina pro pokojové rostliny, já přidávám trochu písku. Čínský oves se velmi snadno množí listovými růžicemi, většinou z jedné staré, odkvetlé, vyrazí i tři nové.
Doporučuji Bilbergii přesazovat v pevných rukavicích, protože z boku listů vyrůstají nenápadné, ale ostré trny.
Tato bromelie je výjimečná i tím, že jako u jedné z mála, nevyrůstají květy vzpřímeně, ale jsou nící, tedy převislé. Proto je krásné umístit čínský oves do výše očí, tak si kouzelné květy nejlépe užijeme.
Krásné dny příští,
Vaše Aubrieta