Pokojové orchideje

orchidej1 Phalaenopsis – hybridorchidej2

Ještě před dvaceti lety patřilo pěstování orchidejí  v domácích podmínkách jen skupině nadšenců, kteří vlastnili  vytápěný skleník nebo alespoň terarium. V posledních letech se situace výrazně změnila. Změnu má na svědomí velké množství vyšlechtěných nenáročných odrůd určených pro pěstování v domácích podmínkách, třeba na světlém okně.

Dnes bych se ráda věnovala asi nejčastěji pěstované orchideji – Phalaenopsis, někdy prodávané pod českým názvem můrovec ( v zahraničí je častý název „motýlová orchidej“). Pochází z asijských tropů, jedná se tedy o teplomilnou orchidej a její pěstování je opravdu velice nenáročné. Už při koupi Vás upoutají krásné květy v bílé, žluté či fialové barvě, jednobarevné nebo žíhané, opravdu kouzelné. Rostou hojně na poměrně silných článkovitých stoncích a květy vydrží i několik měsíců. Navíc opravdu není problém přivést orchidej znovu do květu.

Když si Phalaenopsis koupíte, bývá to většinou  v zimním období, dejte jako u ostatních rostlin pozor, ať Vám cestou domů nenastydne, Dobře ji obalte třeba do papíru. Doma orchidej postavte na světlé, teplé místo, vyšší vzdušná vlhkost není na překážku. Já je doma pěstuji na  parapetu, na okně otočeném na západ naprosto bez problémů.  Dávejte pozor na přímé slunce, blízkost radiátoru, rostliny nepřelévejte, nesmí stát ve vodě.

Jistě jste si všimli, že je tento druh orchideje zasazen do průhledného květináče. To proto, že kořeny potřebují k dobrému růstu světlo. a podílejí se spolu s listy rostliny na fotosyntéze. Phalaenopsis patří totiž k epifytickým orchidejím, v tropickýc pralesech roste přichycená ke stromům, z toho pramení nároky kořenů na světlo. Z nádoby budou později ve značné míře vyrůstat vzdušné kořeny. Ty se nepokoušejte nijak usměrnovat či ořezávat.  Osvědčilo se mi vložit průhledný květináč do o dost většího, dekorativního keramického obalu. Dobře se mi zalévá a vzdušné kořeny jsou částečně chráněny.

Po odkvětu se pokuste odříznout květní stvol nad prvním nebo druhým uzlíkem (kolínkem) odspodu. Většinou z něj  přibližně do měsíce vyrazí stvol nový a Vy se brzy dočkáte nových květů.orchidej3

Bývá uváděno, že Phalaenopsis se pěstuje bez období klidu. Podle mých zkušeností ale k přestávce v kvetení dochází, u mých rostlin většinou v létě. V tomto období je hnojím hnojivem pro kvetoucí rostliny a vyplatí se také listy osprchovat.

Co se týká přesazování tohoto druhu orchidejí, musíme dát pozor na výběr substrátu, nelze použít běžný pro pokojové rostliny, v něm by kořeny začaly brzy zahnívat.  Je opravdu nutné přesadit rostlinu do směsi pro orchideje. Většinou obsahuje borovou kůru, kuličky polystyrenu, rašeliník. Substrát  musí být  lehký a vzdušný.

 

Celkově ale nemusíte s přesazováním nijak spěchat. Vůbec nevadí, když kořeny květináč opravdu prorostou. Sama přesazuji po třech až pěti letech.

Co se týče škůdců, bývá napadána puklicemi. Většinou se dobře odstraňují vatičkou namočenou v lihu.  Když budete orchideje často kontrolovat, podaří se Vám  škůdce odstranit už při malém výskytu.

Ještě se můžeme zabývat otázkou letnění orchidejí  – vynášení květin v létě ven do zahrádky. Osobně to nedělám, myslím, že  výkyvy teplot, vítr a prudý déšť by mohly rostlinky poškodit.

Pokud vás pěstování orchidejí zajímá, přečtěte si ještě článek o  nenáročné a vděčné Ludisii discolor a nově navštivte fotogalerii od uživatelky Michaely Šafrankové, která byla tak hodná a zaslala mi fota svých orchidejí, které s láskou pěstuje. Úvodem  k  fotogalerii přidávám  její komentář a ještě jednou děkuji za přispění.

 

 

Dobrý deň,
posielam Vám fotečky mojich orchideí. Sú to povačšinou phalaenopsisy, potom dendrobium phalaenopsis, ktorý kvitol 6timi stonkami a mal desiatky kvetov, ktoré vydržali celé mesiace, cambriu a jednu miltoniu :). Je to moje veľké hobby, pestujem ich doma na okne, netemperujem, pretože nemám kde. Keby ste mali nejaké otázky, neváhajte sa ma opýtať.
Dúfam, že obohatia Váš blog a potešia ľudí, ktorí ho navštívia :))
s pozdravom, Šafranková

 

A následuje další, neméně krásná fotogalerie od pěstitelky  Jany Burešové, která byla tak laskava a poskytla mi svoje fotografie. A já jí za to moc děkuji.

 

 

Další úspěšnou pěstitelkou je Květa Hurecká, také jí děkuji za svolení zveřejnit její fotografie.

Všechny čtenáře a nadšené pěstitele zdraví Aubrieta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup