Přezimování vodních rostlin


webdodni2

 

Koncem října je nejvyšší čas se postarat o rostliny v jezerech a vodních plochách na zahradě.

Mezi nejčastěji pěstované vodní rostliny patří bezesporu leknín (Nymphaea). Běžně pěstované zahradní lekníny bez problémů ve vodní nádrži přezimují, pokud jsou přibližně půl metru pod hladinou. Jsou – li vysazené v mělčích vodách, vyplatí se je přesadit hlouběji. Z těchto důvodů není dobré před zimou jezírka upouštět, či úplně vyprázdnit. Vyplatí se také přisypat k leknínům do jezírka listí. Někteří zahradníci preferují vyjmout lekníny před zimou ven a zahrabat do hlíny a přikrýt listím. Další možnost je přenést leknín do bezmrazého tmavého sklepa. Ale pozor, oddenky leknínů nesmí proschnout.

 

 

 

 

webdodni1

 

 

Další oblíbenou bahenní rostlinou je  hlíznatá kala (Zantedeschia). Na podzim je vhodné kaly vyjmout, nezalévat a nechat listy zcela zežloutnout. Jen tak přejdou všechny zásobní látky do hlíz. Ty pak uložíme na suchém, chladném místě a na jaře opět zasadíme. Já pěstuji tyto rostliny zásadně v jezírku a každým rokem kvetou. Často je doporučováno je volně zasadit do záhonu a ihned po odkvětu rostliny vyjmout a nechat zaschnout. Záleží jen na Vás a Vašich zkušenostech.

Takřka bez povšimnutí můžeme v jezírku nechat vodní kosatce (např Iris pseudocarus) a traviny. Traviny je dobré pouze svázat.

 

 

 

 

webvodni4

Naopak teplomilné rostliny jako je  tokozelka – vodní hyacint (Eichornia crassipes), šáchor (Cyperus glaber) či babelka řezanovitá (Pistia stratiotes) musíme přenést domů a umístit třeba v akváriu, šáchoru stačí vydatná zálivka.

Vaše Aubrieta

 

 

 

 

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

 

Jeden komentář “Přezimování vodních rostlin

  • 28.2.2016 na 23.09
    Permalink

    Děkuji za skvělý tip na přezimování leknínů v půdě, to vůbec neznám!

    Odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup