Rozchodníky

Milí přátelé Aubriety,

alespoň na mojí zahrádce nastává čas rozchodníků. Je to kytička pro všechny zaneprázdněné zahradníky. Zdobí a krášlí jejich zahrádky a nepotřebuje vůbec nic. Vodu, jen když zaprší, hnojení spíše uškodí, trsy rostou tak hustě, že  plevel takřka  nemá šanci…

facebook

Jen sluníčko, to má rozchodník rád. Na něm jsou jeho okolíky zvláště plné a dokonale vybarvené. Suchá půda s příměsí písku vůbec nevadí, v úrodnějších půdách má lesklejší list a lépe se rozrůstá.

Ale pozor na mokro. Vlhká a stále přemokřená stanoviště nedělají dužnatým stonkům ani listům rozchodníků dobře. Často uhnívají.

dsc_0857
rozchodník nachový (Sedum telephium), vpravo je ještě tymián, taky vleze všude :-)

Zvláště na rozchodníku nachovém můžete přes celou zimu   nechat odkvetlé květy, budou  zdobit zahrádku i během šedivých zimních dnů. Tento druh rozchodníku  na zimu zatáhne do půdy a na jaře můžete znovu objevovat malé růžičky rašících listů v půdě. V tento čas opatrně, abyste je nepoškodili.

dsc_0860
Sedum sediforme kvete v červenci žlutě

Aby to ovšem zahradníci neměli tak jednoduché,  druhová rozmanitosti rozchodníků je obrovská. S tím je spojený takřka nekončící výběr rostlin pro sběratele a hlavně skalničkáře. Však někdy bývá v určování druhů a odrůd  chaos.

dsc_0863
Sedum acre kvete žlutě nebo bíle a běžně ho najdete na skalách ve volné přírodě

Teď na podzim se nejvíc setkáváme s pravděpodobně nejdekorativnějším a také nejvyšším z rozchodníků – s již zmíněným  rozchodníkem nachovým (Sedum telephium). Právě jeho květy se v září a říjnu rozvíjejí do krásy.

dsc_0839

Skalničkáři mají ale výběr daleko, daleko širší. Od druhů kvetoucích z jara, přes letní odrůdy  až po na podzim kvetoucí skalničky. Nezapomeňme na  rozchodníky s vícebarevným listem (Sedum Spurinum Tricolor).

Co je potěšující – pro všechny běžně pěstované rozchodníky platí, že jde o nenáročné, snadno se množící (dělením na jaře) a snadno se rozrůstající rostliny.

dsc_0865
Sedum acre

Chcete-li na zahrádce něčím začít, začněte rozchodníkem.

Krásné dny příští a  radujte se s podzimu :-)

Vaše Aubrieta

Skalničky U Fausta#3
POdzim na aubrietině zahrádce
Hvězdnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup