Rozchodníky
Milí přátelé Aubriety,
alespoň na mojí zahrádce nastává čas rozchodníků. Je to kytička pro všechny zaneprázdněné zahradníky. Zdobí a krášlí jejich zahrádky a nepotřebuje vůbec nic. Vodu, jen když zaprší, hnojení spíše uškodí, trsy rostou tak hustě, že plevel takřka nemá šanci…
Jen sluníčko, to má rozchodník rád. Na něm jsou jeho okolíky zvláště plné a dokonale vybarvené. Suchá půda s příměsí písku vůbec nevadí, v úrodnějších půdách má lesklejší list a lépe se rozrůstá.
Ale pozor na mokro. Vlhká a stále přemokřená stanoviště nedělají dužnatým stonkům ani listům rozchodníků dobře. Často uhnívají.
Zvláště na rozchodníku nachovém můžete přes celou zimu nechat odkvetlé květy, budou zdobit zahrádku i během šedivých zimních dnů. Tento druh rozchodníku na zimu zatáhne do půdy a na jaře můžete znovu objevovat malé růžičky rašících listů v půdě. V tento čas opatrně, abyste je nepoškodili.
Aby to ovšem zahradníci neměli tak jednoduché, druhová rozmanitosti rozchodníků je obrovská. S tím je spojený takřka nekončící výběr rostlin pro sběratele a hlavně skalničkáře. Však někdy bývá v určování druhů a odrůd chaos.
Teď na podzim se nejvíc setkáváme s pravděpodobně nejdekorativnějším a také nejvyšším z rozchodníků – s již zmíněným rozchodníkem nachovým (Sedum telephium). Právě jeho květy se v září a říjnu rozvíjejí do krásy.
Skalničkáři mají ale výběr daleko, daleko širší. Od druhů kvetoucích z jara, přes letní odrůdy až po na podzim kvetoucí skalničky. Nezapomeňme na rozchodníky s vícebarevným listem (Sedum Spurinum Tricolor).
Co je potěšující – pro všechny běžně pěstované rozchodníky platí, že jde o nenáročné, snadno se množící (dělením na jaře) a snadno se rozrůstající rostliny.
Chcete-li na zahrádce něčím začít, začněte rozchodníkem.
Krásné dny příští a radujte se s podzimu
Vaše Aubrieta