Sněženky
Galanthus
Snad žádnou kytičku nevítáme na svět s takovou radostí, jako sněženku. Její kvítka značí přeci konec zimy. Oblíbená cibulnatá rostlina snadno konkuruje obřím květům jiných zahradních rostlin, přitom je velice nenáročná. Roste a volně se množí téměř v každé zahrádce. Její květy najdeme v mírných zimách už v lednu.
Sněženek existuje opět velké množství druhů, Plnokvětý kultivar byl vyšlechtěn už roku 1773, v současné době známe na čtyři stovky odrůd. Latinský název Galanthus vznikl složením dvou latinských slov gala – mléko a anthos – květ.
I když se to nezdá. jediná u nás původní a domácí je sněženka předjarní – sněženka podsněžník ( Galanthus nivalis). Z každé cibulky vyrůstá jeden stonek, který nese květ. Když ji najdete v přírodě, netrhejte ji, je zákonem chráněná.
Často se také na zahrádkách setkáme s velkokvětou sněženkou Elwesovou Galanthus elwesii, která pochází z Malé Asie. U nás se ji daří, sama zplaňuje. Typické zelené srdíčko uvnitř květu má často pěstovaná Galanthus.plicatus. Specialisty
na šlechtění sněženek jsou Angličané.
A jak sněženky pěstovat?
Je to velice snadné. Drobné cibulky sázíme nejlépe v září. Dejte pozor, nekupte si cibulky vysušené. Cibulky sněženek mají k vysychání tendenci už tím, jak jsou malé. Sázejte do hloubky 5 – 10cm, můžete i těsněji k sobě. Dobré je vyhloubit si širší jamku a dát do ní více cibulek vedle sebe. Pěkně je narovnejte, kořínky dolů!
Sněženky nejsou náročné na stanoviště.Jen je nesázejte do přemokřených půd, ve kterých cibulky snadno uhnijí. Výhodou jsou výživné, dobře propustné půdy a polostín. Sněženku Elwesovu můžete zasadit i na místo teplé a slunné – pochází z malé Asie a na takovém místě její cibulky krásně vyzrají.
Sněženky se dobře rozrůstají, množí se dceřinými cibulkami, ale i semeny. Na jejich šíření mají podíl mravenci. Požírají jejich semeníky, odnášejí si je do mravenišť a tím sněženky rozšiřují na další místa.
Pokud sněženky na své zahrádce stále nemáte, nezoufejte, kupte si na jaře sněženky nakvetlé v květináči, umístěte jej na chladné a světlé místo, ať Vám květy déle vydrží. Po odkvětu zasaďte celý trsík do zahrádky. Příští rok už budete mít vlastní kvítka.
A nezapomeňte si ke sněženkám přivonět voní :-).
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie