Sněženky

Galanthus

DSC_1016
sněženky z Okoře

Snad žádnou kytičku nevítáme na svět s takovou radostí, jako sněženku. Její kvítka značí přeci konec zimy. Oblíbená cibulnatá rostlina snadno konkuruje obřím květům jiných zahradních rostlin, přitom je velice nenáročná. Roste a volně se množí téměř v každé zahrádce. Její květy najdeme v mírných zimách už v lednu.

Sněženek existuje opět velké množství druhů, Plnokvětý kultivar byl vyšlechtěn už roku 1773, v současné době známe na čtyři stovky odrůd. Latinský název Galanthus vznikl složením dvou latinských slov gala – mléko a anthos – květ.

 

 

I když se to nezdá. jediná u nás původní a domácí je sněženka předjarní  – sněženka podsněžník ( Galanthus nivalis). Z každé cibulky vyrůstá jeden stonek, který nese květ.  Když ji najdete v přírodě, netrhejte ji, je zákonem chráněná.

Často se také na zahrádkách setkáme s velkokvětou sněženkou Elwesovou  Galanthus elwesii, která pochází z Malé Asie. U nás se ji daří, sama zplaňuje. Typické zelené srdíčko uvnitř květu má  často pěstovaná Galanthus.plicatus. Specialisty
na šlechtění sněženek jsou  Angličané.

DSC_1015
sněženky z osady Colorado

 

 

A jak sněženky pěstovat?

Je to velice snadné. Drobné cibulky sázíme nejlépe v září. Dejte pozor, nekupte si cibulky vysušené. Cibulky sněženek mají k vysychání tendenci už tím, jak jsou malé. Sázejte do hloubky 5 – 10cm, můžete i těsněji k sobě. Dobré je vyhloubit si širší jamku a dát do ní více cibulek vedle sebe. Pěkně je narovnejte, kořínky dolů!

Sněženky nejsou náročné na stanoviště.Jen je nesázejte do přemokřených půd, ve kterých cibulky snadno uhnijí. Výhodou jsou výživné, dobře propustné půdy a polostín. Sněženku Elwesovu můžete zasadit i na místo teplé a slunné – pochází z malé Asie a na takovém místě její cibulky krásně vyzrají.

Sněženky se dobře rozrůstají, množí se dceřinými cibulkami, ale i semeny. Na jejich šíření mají podíl mravenci. Požírají jejich semeníky, odnášejí si je do mravenišť a tím sněženky rozšiřují na další místa.

Pokud sněženky na své zahrádce stále nemáte, nezoufejte,  kupte si na jaře sněženky nakvetlé v květináči, umístěte jej na chladné a světlé místo, ať Vám květy déle vydrží.   Po odkvětu zasaďte celý trsík do zahrádky. Příští rok už budete mít vlastní kvítka.

A nezapomeňte si ke sněženkám přivonět :-) voní :-).

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup