Hvězdník
Hippeastrum
Když kvete hvězdník, je to událost. Jeho květ je k nepřehlédnutí. Navíc je tak snadné ho pěstovat. Dobu květu si můžete načasovat.
Já mám nejraději, když kvete koncem února, v době, kdy odkvetl vánoční kaktus i brambořík, někdy se ještě trochu snaží azalka.
Po Vánocích vyndám cibule ze sklepa, zasadím do čerstvé zeminy (pro pokojové rostliny, ale vhodná je i obyčejná zahradní), zaliji jen velice málo a čekám, pozoruji.
Za týden, dva.. začne vykukovat poupě, pak zelené listy.
To je čas, kdy zálivku mírně zvýším a hvězdník dám do pokoje, abychom na něj všichni viděli, protože je na co se dívat.
Poupě se rozdvojí, někdy i roztrojí, vybarvuje se a za chvíli je květ na světě.
Vydrží docela dlouho, i čtrnáct dní. Když ponecháte rostlinu na chladném místě, ideální je světlá veranda s teplotou okolo 15C, můžete se z květů těšit ještě déle.
Po odkvětu je na čase květní stvol odstřihnout a po celé léto pěstovat listy.
V tomto období hnojím hvězdníky jednou za čtrnáct dní Kristalonem PLOD a KVĚT, v teplých měsících dávám hvězdníky na zahradu pod listnaté stromy. Prudké slunce jim nesvědčí, déšť nevadí. Na podzim zálivku snížím, listy začnou žloutnout. Nakonec úplně suché odstraním a cibule uložím do sklepa. Po Vánocích může kolotoč znovu začít.
Někdo má rád kvetoucí hvězdníky na Vánoce, ten cibule zasadí v listopadu, v prosinci se pak dočká při velice opatrné zálivce poupat.
V hobby marketech (strašné to slovo) jsou k dostání i kvetoucí rostliny. Ty vyraší listy většinou těsně po odkvětu. Postup při jejich pěstování je naprosto stejný, jen si při koupi dejte pozor, aby cibule byla zdravá a pevná. Klidně ji opatrně a nepozorovaně zmáčkněte, musí být tvrdá stejně jako když kupujete tu kuchyňskou, květní stvol by měl být pevný bez stop hniloby či plísně, rovnoměrně zelený.
Krásné jsou hvězdníky pěstované ve skleněných vázách, kde vyniknou jejich kořeny. Po odkvětu je ale vhodné cibule zasadit do květináče.
Hvězdník, někdy nazývaný zornice Hippeastrum x hortum pochází z jižní Ameriky, není tedy v našich podmínkách mrazuvzdorný, do záhonu se nehodí. Je to pokojová cibulovina. Patří do čeledi Amarylkovitých (Amaryllidaceae), stejně tak jako třeba jakubská lilie
.Barva květu je nejčastěji v odstínech červené, krásná je ale i bílá nebo žíhaná rostlina. Množeni je snadné, ale zdlouhavé, pomocí dceřiných cibulí, které při dobré péči hvězdník vytváří. Zasaďte je a nechte vyrašit listy. Přihnojujte a pěstujte stejně jako kvetoucí cibule. Přibližně za tři roky se můžete dočkat květů i z těchto cibulí.
Vaše Aubrieta
Milí přátelé, ráda bych vytvořila na tomto místě fotogalerii právě těch Vašich hvězdníků, budu moc ráda, když mi fotografie Vašich výpěstků pošlete, všechny zveřejním
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články