Svatojiřský les

Milí přátelé Aubriety,

co víc pomůže od zimní smutné nálady než procházka zasněženým lesem? Dnes navíc potěšíme milovníky koní. Cestou jsme je potkali.

DSC_0453

 

DSC_0446

Malý výlet začneme u zámku Loučeň. Obec leží právě na okraji Svatojiřského lesa. Pojmenování oblasti je starodávné a označuje rozsáhlý lesní komplex ve Středních Čechách, který je navíc opředen pověstmi. Jedna z nich vypráví o klášteru  sv.Jiří , který stál uprostřed těchto lesů při cestě vedoucí z Prahy do Jičína.

DSC_0435

Nedaleko zámku Loučeň je pak zámecký komplex Mcely. Lesy a louky regionu jsou plné rybníků, kapliček, studánek…My se k jedné z nich, Boží voda se jmenuje, také vydáme.

DSC_0439

 

DSC_0441
koně v místní hájovně

Od zámku Loučeň nás povede  červená značka.

DSC_0450

Přijdeme k hájovně a pokračovat budeme k památníku Helma. Stojí tu na památku vojínům padlým v napoleonských válkách. Nechal ho postavit kníže Karel Alois roku 1796.

DSC_0458

Lesními pěšinami dojdeme  ke studánce Boží voda. V zimě je logicky pramen nepřístupný, ale v létě vám může zázračná voda uzdravit nemocné oči. V roce 1813 byl u studánky postaven kříž, u něj lidé prosili třeba za odvrácení hladomoru.

DSC_0460

 

Lesy byly a možná ještě jsou plné zvěře. Na obrázku je lovecký altán Sál,  který stával u cesty do Jabkenic v 19.století. A když už  Jabkenice, pak musím zmínit Bedřicha Smetanu. Také on chodil do zdejších lesů na procházky.

kolečko

Loučeňským lesem kráčí historie a to má Aubrieta moc ráda. A tak pokud to nemáte moc daleko, určitě se do lesů vydejte. Objevíte ještě daleko víc, než jsem napsala.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta

 

Nobilis Tilia
Hájek a Kotlaska
Loučeň s Martinem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup