Rýmovník

Milí přátelé Aubriety,

mám pro Vás povídání o rýmovníku. Rostlince, která už svým názvem napovídá, že  by mohla vyléčit rýmu. Snad…pravděpodobně díky vonným silicím…

Svým vzhledem připomene mátu, meduňku, kopřivu i molici  (známou odháněčku mšic v letních truhlících), patří s nimi do stejné čeledě hluchavkovitých (Lamiaceae). Ani vůní svou příbuznost s těmito rostlinami nezapře. Voní trochu po mátě, trochu po meduňce, já cítím i tu molici :-)

 

ZDROJ

Latinský název rýmovníku je Plectranthus argentatus, v češtině se ještě můžete setkat s názvem mexický eukalyptus ( i když s eukalyptem nemá nic společného) nebo kubánské oregano. Na spodním obrázku je vidět krásný květ rýmovníku, příbuzenský vztah s kopřivou  na první pohled :-)

ZDROJ

Rýmovník můžete při rýmě rozemnout  a pak vdechovat silice, určitě uleví. Vaříme z něj čaj, ten snižuje cholesterol nebo ho použijeme  jako koření třeba k masu. Svoji vůní rýmovník odpuzuje hmyz a snad i kočky.

Vzhledem křehká rostlinka je velice odolná. V zimě ji pěstujte na hodně světlém místě, zálivku přizpůsobte teplotě v místnosti. V létě se jí bude dařit i venku na záhonku. Snadno ji můžete darovat kamarádce, výborně koření z řízků. Postup je snadný, podrobně ho popisuji ZDE. (místo fuchsie si dosaďte rýmovník :-))

 

ZDROJ

Listy rýmovníku jsou pokryté „chloupky“. Proto rostlinu neroste a pozor na přemokření.

unnamed (1)

Snadno zahnívá a listy  černají. Dobré je rýmovník zaštipovat, aby nevytvářel dlouhé, nevzhledné výhony.

Krásné dny příští,

Vaše Aubrieta

Rozmnožování fuchsií
Máta peprná a její kolegyně
Dobrá mysl s dobromyslí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup