Svatý Jan pod Skalou

Milí přátelé Aubriety,

dnes se vypravíme na krásné, pověstmi, mýty a legendami opředené místo. Pojedeme k Berounu, vlezeme do skály i na skálu, to vše ve Svatém Janu pod Skalou.

DSC_0504

Svatý Jan pod Skalou, to je hlavně benediktýnský klášter a kostel Narození svatého Jana Křtitele. Kostel je proslavený  jeskyní sv.Ivana, poustevníka, který v jeskyni přebýval v období vlády knížete Bořivoje.

DSC_0535Ten ho také v jeskyni objevil, když poranil poustevníkovu laň. Ano, opravdu, poustevník Ivan měl ochočenou laň, byl převážně vegetarián a pil léčivý pramen, který vyvěrá nedaleko od jeskyně a dnes nese Ivanovo  jméno.

DSC_0534

Poustevník byl velice pobožný a v jeskyni se mu dokonce zjevoval sv. Jan Křtitel. Křesťanství bylo v této době v Čechách ještě v plenkách a jeskyně se stala jedním z prvních poutních míst u nás. Později byla na místě postavena kaplička a ještě později klášter a kostel.

DSC_0536

 

Propojení kostela s poustevníkovou jeskyní je v Čechách opravdovou raritou, Svatý Jan pod Skalou je perlou středních Čech.

DSC_0505

Když se dostatečně vynadíváme na barokní dílo, jehož autorem je K.I.Dientzenhofer, můžeme se pustit do výstupu na Skálu, vápencový skalní hřeben.

DSC_0501

 

DSC_0517
cestou můžeme pozorovat třeba horolezce…

Na jeho vrcholu, od kříže,  se ještě jednou pokocháme pohledem na klášter z výšky, malý odpočinek nám v půli výstupu poskytne výhled od kapličky.

DSC_0500

Z nejvyššího bodu,  z vyhlídky pak už je cesta nenáročná, po rovině či mírně z kopce a zavede nás do skanzenu Solvayovy lomy – Muzeum těžby vápence v Českém Krasu.

DSC_0522

Teď v zimě vagonky nejezdí, zato v létě se můžete vydat na projížďku nebo sestoupit do vápencového dolu.

DSC_0513

Od skanzenu vede cesta prudce a za deště klouzavě zpět do Svatého Jana pod Skalou.

DSC_0508
cesta lesem nám připraví různá překvapení

Jen stěží lze vyjádřit krásu toho místa, až pojedete okolo, určitě se zastavte a věřte, že na výlet jen tak nezapomenete.

DSC_0506
pohled na kapličku ze Skály

Není mnoho tak krásných a magických míst. Zbývá jen dodat, že výlet je vhodný pro psy všech ras.

DSC_0532

Vaše Aubrieta s přáním krásných dnů příštích.


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Na Zelenou horu
Dřísy aneb kolem kapliček
Českým Švýcarskem#4 – Kapličky pod Studencem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup