Výsadba živého plotu

 

 

 

 

 

Listopad je nejvhodnější doba pro výsadbu živých plotů.

 

 

 

 

 

V poslední době roste obliba přízemních bytů s předzahrádkou nebo řadových rodinných domků. Parcely bývají při nastěhování odděleny pouze plotem z drátěného pletiva a je třeba zabránit zvědavým pohledům. Často tento problém bývá řešen  bambusovou rohoží nebo rašlovým úpletem – stínovkou. Je otázkou, na kolik je toto řešení estetické , jak vypadá po první zimě a jak je šetrné k přírodě.

 

 

 

 

 

 

 

Daleko krásnější  a vkusnější je výsadba živého plotu, který nabídne krom pohledové clony i ochranu proti větru, stane se útočištěm pro ptactvo, pastvou pro vaše oči.

 

 

 

 

Na výběr máme takřka nepřeberné množství stromů a keřů, které vyhoví našim požadavkům.

Pokud toužíme po neopadavém, stálezeleném plotu,  můžeme vysadit různé druhy jalovců např.jalovec virginský nebo čínský (Juniperus virginiana,  J.chinensis), mahonii cesmínolistou (Mahonia aquifolia), krásný, ale jedovatý tis červený (Taxus baccata) nebo oblíbený zerav západní (Thuja occidentalis), který je často prodáván už jako vzrostlý strom. Výborně vypadají živé ploty ze smrků, vyžadují ale více prostoru.

Chceme-li naopak opadavý, neustále se proměňující živý plot, vysadíme buk, habr, nádherný dřišťál Thunbergův (Berberis Thunbergii), téměř bez řezu a jakékoliv péče se obejde růže svraskalá (Rosa rugosa) a navíc  bude mít krásné šípky, voňavý bude plot z tavolníku, žlutě vykvete mochna křovitá(Potentilla fruticosa).

Velice přirozeně působí vysázení více druhů dřevin vedle sebe a jejich volné pěstování bez řezu.

 

 

 

 

 

dřišťál (1)
dřišťál s levandulí

Nádherná je kombinace bobkovišně, růže svraskalé a třeba dřišťálu.

 

 

růže svraskalá
růže svraskalá

Nízkým živým plotem můžeme  ohraničit i zeleninové nebo letničkové záhony. Vhodný k těmto účelům je buxus nebo levandule a mnoho dalších nízkých dřevin.

 

 

 

 

 

 

V tomto období zakoupíte prostokořenné sazenice, které jsou levější a lépe se převážejí.

Vzdálenost výsadby  jednotlivých stromků od sebe záleží hlavně na velikosti keřů. Zjednodušeně můžeme říci, že volně rostoucí plot má sazenice vysázené ve vzdálenosti 50 – 100m, živý plot do výše 50 cm ve vzdálenosti 40 – 50 cm.

Prostokořenné sazenice nezapomeňte před výsadbou namočit přes noc do vody.

Na jaře můžete k patě plotu vysadit trvalky – ostřici, rozchodníky, šalvěj.
Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup