Prvosenka jarní

Primula veris - prvosenka jarní - petrklíč
Primula veris – prvosenka jarní – petrklíč

Primula veris

(petrklíč, bukvice jarní,  bylina sv.Petra)

Prvosenka jarní je vytrvalá, dlouhověká trvalka, původní v Evropě. Je známa pod lidovým názvem „petrklíč“, tímto názvem bývá také označována i  prvosenka vyšší (Primula elatior).

Petrklíč kvete žlutým květem brzy na jaře, na delším, cca 15 cm dlouhém stonku.  Květenstvím je okolík.

 

V přírodě prvosenku najdeme na okraji lesů, jehličnatých, listnatých a lužních, na pasekách a přírodních loukách. Prvosenka jarní i vyšší jsou částečně chráněné rostliny, je zakázáno sbírat kořeny a jakkoliv rostliny ve volné přírodě poškozovat. Petrklíče jsou totiž léčivé.

Sbírá se jak květ, tak právě oddenek. Obsahují vitamin C, kyselinu primulovou, silice. Léčí se jimi nespavost, choroby močového měchýře, revma i onemocnění srdce, používá se k očistným kůrám.  Jak ale píši ve všech článcích, neužívejte léčivou rostlinu bez porady s lékařem a protože se jedná o rostlinu chráněnou, tak  pokud je Vám doporučena, kupte si ji nasušenou v renomovaném bylinkářství.

 

Petrklíče se rozmnožují vegetativně (dělením trsů) i semeny. Jsou to nenáročné trvalky, lépe prospívají ve výživných a vlhkých půdách, v polostínu. Dobře prospívají ale i ve skalkách, krásné jsou  červené kultivary. Prvosenky nemají rády dusíkatá hnojiva. Právě hnojení těmito hnojivy zapříčinilo téměř vyhubení prvosenek z volné přírody, z míst na okrajích polí a luk.SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

K dobrému růstu a vývoji petrklíče je důležitá zima, kdy dochází ke ztrátě listů. Nové listy na rostlině narostou opět na jaře, své maximální velikosti dosáhnou během léta. Proto se nelekejte, když vám prvosenka ze zahrádky na zimu „ zmizí“

 

 

 

 

 

Do stejného rodu Primula patří i tolik oblíbená, na jaře hojně prodávaná  prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris). Pro celý rod Primula je charakteristická přízemní listová růžice listů, ze které vyrůstají květy na různě dlouhých lodyhách.

 

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup