Smetanka lékařská – pampeliška

pampeliška lékařská

Taraxacum officinale

Pampeliška lékařská

Ač se to nezdá a připadá nám, že jsou všechny stejné, není tomu tak. V naší přírodě najdeme poměrně velké množství druhů této rostliny, obecně nazývané pampeliška a patřící do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Zmíním například pampelišku křídlatou, pampelišku bezzubou nebo pampelišku záhadnou. Běžně ji nacházíme ve volné přírodě, často je obtížným plevelem na našich zahrádkách, pleteme z ní dětem věnečky nebo vaříme pampeliškový med.

Na dutém stonku (lodyze) vyrůstá žluté květenství – úbor. Listy vždy vytvářejí přízemní růžici. plodem je nažka. Jistě znáte bílá ochmýřená semínka letící přírodou. Vděčný to objekt pro snílky a fotografy. A neodmyslitelná je také bílá šťáva, kterou roní poraněné rostliny a která zanechává takřka nezničitelné skvrny na našich rukách.

Jestli se Vám zdá, že je poslední dobou pampelišek víc a víc, tak máte pravdu. Vyhovují jim hojně dusíkem hnojená pole a louky.  V současnosti se  orná půda méně obdělává a pampeliška má tak dost času se vysemenit.

Jak druhový název lékařská napovídá, je smetanka lékařská  významná léčivá rostlina. Používají se všechny části rostliny, pampeliška pomáhá při léčbě močových cest, ledvinových kamenů, hořké bílé mléko bylo využíváno k léčbě pih nebo očních zánětů. To ale prosím nezkoušejte.  Její užívání se doporučuje při cukrovce, je součástí očistných jarních kůr. Obsahuje vitaminy, její konzumace je možná i v syrovém stavu. K těmto účelům ale používejte pouze chemicky neošetřené rostliny. Pozor hlavně při sběru na polích, tam mohou být pampelišky chemicky znečištěny.

Závěrem musím přidat recept na pampeliškový med. Bez něj by příspěvek nebyl úplný. Kdo recept nezná, může se mu hodit, kdo ho má, tak ho porovná s tím svým.

Nasbíráme 200 květů, bude to příjemná zábava. Propláchneme je a dáme bez zelených kališních lístků do hrnce. Zalijeme 1
litrem vroucí vody a 15 minut povaříme se šťávou z jednoho citronu (může být i pomeranč). Vše necháme 24 hodin louhovat. Pak přecedíme přes plátno a do výluhu nasypeme 1kg cukru. Vaříme do zhoustnutí, plníme sklenice. Já ještě do některých sklenic přidávám snítku tymiánu. Med má pak příjemnou vůni, takovou léčivou. Nechám na vašem uvážení, kolik vitamínů v celém výrobku po takovémto zpracování zbyde, ale vařily ho už naše babičky, že.

Tak krásné jaro u plotny, Vaše Aubrieta

(kliknutím na fotografii otevřete fotogalerii :-))


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup