Česnek medvědí a tinktura z něj

Milí přátelé Aubriety,

přibližně od poloviny května začíná měsíc česneku medvědího ( česnek lesní, Allium ursinum), plané cibuloviny, která žila dlouho v zapomnění. V poslední době ovšem zažívá doslova boom. Každá bio žena (a nejen ta)  vyráží do lužního lesa  a sbírá a sbírá. Teď na jaře sklízíme květ a list, v srpnu a září pak cibulky.

ZDROJ

Česnek medvědí má tu obrovskou výhodu, že voní i chutná po česneku, ale my po jeho konzumaci po česneku už cítit nejsme.  Dnes jsou čerstvé listy součástí všelijakých detoxikačních kůr, vyrábí se z nich pesto, můžeme je použít do pomazánek nebo jen tak na brambory. Výborný je v kombinaci se špenátem.

ZDROJ

Česnek medvědí snižuje krevní  tlak, hubí parazity ve střevech, obsahuje vitamin  C a tak pomáhá třeba při chřipce.

Česnek medvědí je nejlépe pojídat čerstvý. Pokud ho chceme uchovat na později, můžeme zkusit vyrobit třeba česnekovou tinkturu. Postup je velice jednoduchý. Sklenici naplníme natrhanými listy i květy česneku medvědího a zalijeme až po okraj ginem (můžete i vodkou třeba). Dáme na čtrnáct dní na světlo, občas protřepeme, pak užíváme po kapkách na posílení imunity a proti nachlazení.

ZDROJ

 

Při sběru česneku dávejte pozor, listy lze snadno zaměnit s jedovatou konvalinkou vonnou.

ZDROJ

V lese se chovejte s láskou k přírodě. Když česnek  seberete všechen, příští rok už žádný nevyroste. Cibulky musí načerpat živiny z listů, proto utrhněte z každé rostliny jen jeden lístek. A nechte trochu i pro medvědy, ti ho po zimně milují. :-)

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Konvalinka vonná
Bezinková šťáva, čaj a med
Kopřivový čaj
Zázvorový čaj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup