Begonie hlíznatá

Milí přátelé Aubriety,

polovina března, to je ten správný čas pro výsadbu begonií. Dnes budeme mluvit o těch hlíznatých (Begonia tuberhybrida). Begonie pokojové, královské (Begonia rex), voskovky (Begonia  semperflorens) nebo nádherné Begonia elatior  necháme prozatím stranou.

DSC_0309

 

Právě hlíznaté begonie probudíme  ze zimního spánku. Předpokládám, že je máte pečlivě uskladněné ve sklepě, v pilinách asi….? A nebo jste si hlízy právě koupili ?

 

DSC_0147

Dobře si je  prohlédněte, musí být tvrdé, jako když kupujete bramboru, suché. Teď,  v polovině března, se už může objevovat malý klíček. Hlíza begonie má miskovitý tvar. Je důležité  si toho všimnout.  Sázet budeme velice mělce, vlastně begonku do půdy posadíme a to dnem mističky dolů, jako byste chtěli chytat do begonie vodu. To ale nedělejte !!

DSC_0150

DSC_0153

Po výsadbě begonky zalijeme,  opatrně, raději okolo hlízy, aby nezačala hnít.

Květináč postavte na světlé a docela teplé místo,  čekejte.

Do čtrnácti dnů začne vyrůstat z klíčku lístek a pak i dužnatý, masivní stonek. Rostlinu nepřelévejte, koncem jara můžete začít s přihnojováním mým oblíbeným KRISTALONEM.

S6306832

 

Většina zahradníků po vyrašení několika listů begonie přesazuje. Já to nedělám. Jsem nešikovná a stonek begonie se velice snadno od hlízy odlomí a je konec všemu.

Sázím už rovnou do květináče, ve kterém bude rostlinka celé léto až do podzimu. Nesázím hlouběji, nechávám „mističku“ hlízy nezahrnutou.

S6306834

Z begonie vyroste během léta poměrně mohutná, krásně kvetoucí rostlina. Umístěte ji na polostinné místo, chraňte před větrem, půdu udržujte stále vlhkou, ne však přemokřenou. Vyšší rostliny můžete vyvázat k opoře.

Na podzim  – vím, ten je ještě daleko – nechám begonie přejít prvním mrazíkem, listy, květy i stonek pak opatrně odstraním a hlízy uchovám v pilinách v bezmrazém sklepě do příštího jara.

Několikaleté hlízy jsou už opravdu veliké, nemusí se vejít do truhlíku a vyžadují vlastní, široký květináč.

DSC_0310

Begonie pocházejí z tropů, zejména z jižní Ameriky. Nejsou tedy mrazuvzdorné a mají rády vlhko a polostín, jako v pralese.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Rozmnožování fuchsií
Narychlíme cibulky
Prvosenka bezlodyžná
Pokojové orchideje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup