Devětsil bílý

aktualizováno 29.3. 2015

Petasites albus

Možná jste našli brzy z jara u horského potoka bílou kvetoucí kuličku nebo spíše tenisový míček. A byl to devětsil bílý. Léčivá vytrvalá bylina, blízce příbuzná známějšímu devětsilu lékařskému.

 

devětsil bílý - foto Westendorf, Rakousko
devětsil bílý – foto Westendorf, Rakousko

 

 

Kvete brzy z jara, místy už na sněhu,  nejčastěji v horských a podhorských oblastech, v nížinách se vyskytuje velice zřídka. Jeho blízký příbuzný devětsil lékařský s fialovým květem vykvétá o několik týdnů později.

Hojně se rostlina vyskytuje v Českém Švýcarsku nebo podél Krkonošských potůčků. Původní je devětsil  v Evropě, Asii i Severní Americe. Upřednostňuje stinná stanoviště s humózní půdou. Moje fotografie je z rakouského Westendorfu, rostl si tam v lese u cesty…

Kulovité květenství se brzy změní v kvetoucí klas na lodyze vysoké až 80cm. Listy se vyvinou až po odkvětu a nejdou přehlédnout. Patří k prakticky největším neděleným listům v naší přírodě. Mohou být široké až 50cm, délka listu může být až 1m. Devětsil bílý má specifickou vůni, pro někoho nepříjemný zápach.

Podobně jako devětsil lékařský, je i devětsil bílý léčivá rostlina, v současnosti se ale k léčebným účelům téměř  nevyužívá. Dříve se používal k léčbě dýchacích cest, na žaludeční obtíže a tradují se i jeho zázračné účinky při léčbě moru.

V době, kdy rostlina nekvete, je snadno zaměnitelná s devětsilem lékařským (Petasites hybridus) nebo s devětsilem japonským (Petasites japonicus), ten se ve volné přírodě prakticky nevyskytuje, pěstuje se pouze v zahradách.

 

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

A uvidíte i iglů……
A uvidíte i iglů……
Devětsil lékařský
Devětsil lékařský
Skalničky U Fausta
Velikonoční fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup